k2FtbBdWr1

«Львівський Боян – Трембіта» відзначає 130-річний ювілей

Сьогодні, 24 травня, у Львівському національному академічному театрі опери та балету ім. С. Крушельницької відбулись урочистості з нагоди 130-річчя з часу заснування товариства «Львівський Боян» (капели «Трембіта»).

Присутніх привітав заступник голови Львівської ОДА Іван Собко.

«Коли Микола Кулик неодноразово приходить до нас в облдержадміністрацію чи обласну раду, він завжди має низку питань, які його турбують. І він завжди говорить про людей, про свій колектив, про те, що він планує спільно робити. І та традиція та досягнення, які є в цього колективу, вони – безцінні. Я щиросердечно вітаю вас зі 130-літтям і хочу зазначити, що та культура, яку несе ваша праця, є надзвичайно важливою, особливо в час війни на Сході», – зазначив він.

Також від імені голови Львівської ОДА Іван Собко відзначив подяками працівників капели.

Зазначимо, що перше в Галичині українське музично-хорове товариство «Львівський Боян», утворене 1891 року за ініціативою видатних українських музичних діячів на чолі з А. Вахнянином. За короткий період товариство, розвинувши розгорнуту мережу відділень, сконцентрувало у собі майже все музичне життя Галичини. Окрім організації свят, конкурсів та концертів, товариство заснувало також музеї, музичні школи, бібліотеки та нотне видавництво.

Серед почесних членів «Львівського Бояна» – М. Лисенко, Ф. Колесса, В. Шухевич, О. Мишуга, С. Федак, О. Нижанківський, О. Ясеницька.

У 1939 році хорове товариство «Львівський Боян» примусово було «реорганізовано» радянською владою у капелу «Трембіта». Її очолив Д. Котко.

Капела продовжувала розвивати кращі традиції, закладені «Львівським Бояном».

Зі здобуттям Україною незалежності, окрім хорових творів Д. Бортнянського, літургій М. Вербицького, Д. Січинського, кантат та ораторій сучасних львівських композиторів, колектив отримав змогу виконувати також твори композиторів, мистецька діяльність яких тривалий час замовчувалася у зв’язку із репресіями.

У 1994 році склад хорової капели доповнив камерний оркестр, що дало можливість здійснювати підготовку великих оркестрово-хорових програм. Серед масштабних проєктів – «Велика меса» та «Реквієм» В. А. Моцарта, ораторія «Месія» Г. Ф. Генделя, «Меса» С. Монюшка, хорові концерти і літургія Д. Бортнянського, літургії М. Вербицького та Д. Січинського.

Заслужену академічну капелу України «Трембіта», очолювану народним артистом України Миколою Куликом, вирізняє широка стилістична і жанрова палітра репертуару, висока естетика виконання, глибоке осмислення і художня інтерпретація авторського задуму.

Колектив презентував українське хорове мистецтво в Польщі, Словаччині, Чехії, Австрії, Німеччині, Данії, Франції, Італії та багатьох інших країнах.

За видатні досягнення у сфері музичного мистецтва у 1995 році творчу діяльність капели «Трембіта» відзначено Національною премією України імені Тараса Шевченка, а у 2008 році їй присвоєно статус «академічний».

Микола Кулик очолив колектив у 1990 році. Саме він відкрив Україні творчість композиторів української діаспори Андрія Гнатишина, Ігоря Соневицького, Антіна Рудницького та Мар’яна Кузана. У 2018 році Миколі Кулику присвоєно почесне звання «Народний артист України».

Spread the love