k2FtbBdWr1

Порядок надання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів

Десятий рік поспіль українські діти переживають насильства, травми, втрати, руйнування, розлучення з рідними та друзями через вимушене переміщення.

Відповідно до ст. 30-1 Закону України «Про охорону дитинства» держава має вживати всіх необхідних заходів для забезпечення захисту дітей, які перебувають у зоні воєнних дій і збройних конфліктів чи постраждали від них. Ці заходи також включають забезпечення догляду за дітьми та возз’єднання їх з членами сім’ї, зокрема розшук, звільнення з полону, повернення в Україну дітей, незаконно вивезених за кордон. Сприяти цьому ще з червня 2017 року має спеціальний Порядок надання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів.

Порядок визначає три види насильства над дітьми: фізичнесексуальне та психічне

Право на отримання статусу дитини, постраждалої внаслідок воєнних дій та збройного конфлікту, має особа, яка, на момент не досягнення нею повноліття, пережила наступне: 

  1. отримала під час воєнних дій, збройних конфліктів, збройної агресії поранення, контузію, каліцтво; 
  2. пережила фізичного, сексуального насильства; 
  3. була жертвою викрадення або незаконного вивезення за межі України; 
  4. залучалась до участі у діях воєнізованих чи збройних формувань; 
  5. незаконно утримувалась, у тому числі в полоні; 
  6. зазнала психологічного насильства.

Статус надається службою у справах дітей за фактичним місцем проживання дитини як внутрішньо переміщеної особи, за місцем звернення, або за місцем виявлення такої дитини.