У Музеї визвольної боротьби України відкрили виставку, присвячену Миколі та Петру Дужим

У Музеї визвольної боротьби України відкрили виставку, присвячену підхорунжому Української Галицької Армії Миколі Дужому та його брату, письменнику, референту Організації Українських Націоналістів, Петру. На виставці експонуються унікальні меморіальні речі, світлини, документи, видання, збережені родиною.

Виставка створена з метою гідного вшанування двох визначних діячів української історії, борців за українську державність — Миколи та Петра Дужих. Вони — “дійові особиˮ виставки. Поєднують Миколу та Петра не тільки родинні зв’язки, але й коло їх інтересів, переконань, діяльність.

У відкритті виставки взяв участь заступник голови Львівської облдержадміністрації Іван Собко.

«Наближається 30-та річниця Незалежності нашої країни. І зараз саме час переглянути довгий і непростий шлях становлення України як окремої, ні від кого не залежної держави. Ця боротьба тривала століттями. А ця історія писалася кров’ю та життями людей. І як би сумно це не звучало, боротьба ця  триває і сьогодні. Обов’язком кожного українця є пам’ятати всіх і кожного, хто вершив і продовжує вершити історію нашої країни. Ця виставка – це гідне пошанування визначних особистостей, героїв України, борців за українську державність — Миколи та Петра Дужих. Бо пам’ять і слава про них має ширитися і жити», – сказав Іван Собко.

Хронологічно виставка охоплює період понад 100 років. Відображає історію життя, боротьби, публіцистичної та громадської діяльності братів Дужих.

Умовно можна поділити весь матеріал виставки на розділи:

– витоки: дитинство, сім’я;
– юність, формування світогляду, просвітницька робота;
– перші арешти польською поліцією;
– підпільна діяльність;
– арешти німецькими завойовниками;
– табори сталінського ГУЛАГУ, смертні вироки;
– 90 ті роки ХХ ст. –  публікації та пам’ять.

Довідково:

Микола Дужий (1901 – 1955) – підхорунжий УГА, секретар Головної Управи товариства «Просвіта», секретар президії  УГВР, в.о. Голови Президії УГВР (12.09.1944 — 4.06.1945). Лицар Бронзового Хреста Заслуги.Працював у Головному штабі УПА. Загазований у криївці у 1945 р. Військовою колегією Верховного Суду СССР Миколі Дужому присуджено 20 років таборів.

Петро Дужий (1916 – 1997) –  український письменник, з 1944 референт пропаганди ОУН. Перебував у німецькому арешті, де пережив 14 днів катувань, але зміг втекти. Кілька разів був арештований поляками, 15 років провів в таборах. Був співавтором і редактором низки видань ОУН і УПА.