Зміни, які вступають 1 січня після набуття чинності Закон України «Про державний бюджет на 2024 рік»

Пенсії та індексація

З 1 січня 2024 року мінімальна пенсія в Україні збільшиться з 2 093 грн до 2 361 грн, максимальна – з 20 930 грн до 23 610 грн. Індексація всіх пенсій відбудеться з 1 березня.

Відповідно до закону “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, у 2024 році зміниться розмір стажу, достатнього для виходу на пенсію. Оформити вихід на пенсію за віком у 60 років зможуть українці зі стажем 31 рік, у 63 роки – зі стажем 21-31 рік, у 65 років – 15-21 рік.

Якщо до 65 років людина не має мінімального страхового стажу, вона не має права на пенсію за віком. У такому випадку особа отримуватиме соціальну допомогу від держави. Її розмір дорівнює сумі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, тобто 2 361 грн.

Стаж можна офіційно докупити. За кожен місяць, якого не вистачає, треба зробити внесок, який щонайменше дорівнює сумі мінімального страхового внеску на дату укладання договору, помноженого на коефіцієнт 2.

Мінімальний страховий внесок становить 22% від мінімальної зарплати, з 1 січня це 1 562 грн. Отже, місяць стажу коштує 3 134 грн, рік – 37 488 грн, два – 74 976 грн, три – 112 824 грн.

Соціальні виплати на дитину

Допомога на дітей одиноким матерям надається в розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців. Максимальний розмір допомоги у 2024 році становитиме:

на дітей віком до шести років – 2 563 грн;

на дітей віком від шести до вісімнадцяти років – 3 196 грн.

Тимчасова допомога надається дітям, чиї батьки ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або їхнє місце проживання (перебування) невідоме. Розмір цієї допомоги розраховується так само, як при виплатах одиноким матерям.

Розмір допомоги на дітей, над якими встановлені опіка чи піклування, також залежить від прожиткового мінімуму та змінюється з нового року. Ця допомога виплачується в розмірі 2,5 прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку та 3,5 прожиткового мінімуму для дітей з інвалідністю.

З 1 січня такі виплати для дітей до шести років становитимуть 6 407,5 грн, з інвалідністю – 8 970,5 грн. Для дітей від шести до вісімнадцяти років ці суми становитимуть 7 990 грн та 11 186 грн відповідно.

Батьки новонароджених мають право одноразово отримати “Пакунок малюка”, який містить найбільш необхідні речі для дитини: підгузки, пелюшки, ковдри, шкарпетки, одяг, предмети дитячої гігієни, рушник, іграшку.

Замість «бебі-бокса» з 2021 року за бажанням батьки можуть отримати грошову компенсацію. Її розмір становить не менше трьох прожиткових мінімумів для дітей віком до шести років. З 2024 року ця сума збільшиться до 7 689 грн.