У п’ятницю, 27 жовтня, у День української писемності та мови, відбудеться Радіодиктант національної єдності . У 2023 році його вперше відзначають саме 27 жовтня.

Радіодиктант національної єдності розпочнеться об 11:00.

Суспільне Мовлення транслюватиме його:

• на хвилях Українського Радіо та Радіо Культура;

• наживо в ефірі телеканалу Суспільне Культура;

• на YouTube-каналі Українського Радіо;

• на Facebook-сторінках Суспільного.

Авторкою радіодиктанту-2023 стала українська поетеса та перекладачка Катерина Калитко. Назва тексту — “Дороги України”. До методичної роботи над радіодиктантом також долучилася мовознавиця, докторка філологічних наук Лариса Масенко.

Текст радіо диктанту читатиме актор театру та кіно Олексій Гнатковський, який зіграв Івана Довбуша у фільмі “Довбуш”.

Текст радіодиктанту національної єдності оприлюднять у понеділок, 30 жовтня, об 11:00 — на сайті Українського радіо та Суспільного Культура.

Диктанти на перевірку можна надіслати поштою або на e-mail:

• паперові листи приймаються на адресу Київ, 01001, вул. Хрещатик, 26; важливо, щоб гриф дати надсилання був не пізніше ніж 29 жовтня.

• або сфотографуйте чи відскануйте текст (у форматі .jpg, .png, .jpeg, .tiff, .pdf) і надішліть його на rd@suspilne.media; листи приймаються до 11:00 30 жовтня.

Історія радіодиктанту

Досі радіодиктант щороку писали 9 листопада — у День української писемності та мови. З 2023 року, згідно з указом президента, відзначення Дня української писемності та мови перенесли на 27 жовтня. Тому змінилася й дата диктанту.

Цьогоріч його проводять уже 23-й рік поспіль. Радіодиктант національної єдності започаткувала команда Українського радіо у 2000 році. Головна мета — об’єднати всіх українців як в Україні, так і за її межами, а не перевірити знання.

У 2022 році текст радіодиктанту “Твій дім” написала письменниця та режисерка Ірина Цілик. Читала диктант народна артистка Ада Роговцева. Тоді диктант написали понад пів мільйона людей на шести континентах, зокрема науковці на станції “Академік Вернадський” в Антарктиді.

У 2020-му текст диктанту написав письменник і видавець Іван Малкович, а читала — акторка Римма Зюбіна. У 2021 році текст диктанту написав і прочитав письменник Юрій Андрухович. До цього текст диктанту 13 років писав мовознавець Олександр Авраменко.