77-і роковини початку депортації українців з Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Південного Підляшшя, Любачівщини, Західної Бойківщини у 1944 – 1951 роках

Одним із підсумків Другої світової війни стало встановлення нових державних кордонів в Європі, зокрема між СРСР і Польщею. Цей процес супроводжувався так званою “евакуацією на добровільних засадах”: за етнічною ознакою на територію тодішньої УРСР було депортовано сотні тисяч українців – корінних мешканців цих земель.

Переселення мало форму військових операцій проти мирного населення і супроводжувалося грубим порушенням основоположних прав і свобод людини і громадянина, повною забороною повернення на рідні землі, вилученням майна, безальтернативним закріпленням за новими місцями поселення, залишати які було заборонено, обмеженням політичних, соціальних, економічних і культурних прав.

У другу неділю вересня ми вшановуємо цю трагічну сторінку нашої історії. Ця трагедія і зараз живе в пам’яті людей, яким вдалося пережити ті страшні роки, та їх нащадкам, які знають про ці жахливі події з розповідей рідних та близьких.

Вічна пам’ять всім жертвам депортації.