Дітям платять менше, аніж дорослим за ту саму роботу, їх примушують працювати понаднормово і залучають до важких робіт. Довести порушення важко, бо ніяких угод з підлітками не підписують. Безперечним є той факт, що більшість українських підлітків хотіла б мати можливість заробляти під час канікул, або й підпрацьовувати під час навчання. Цим користуються несумлінні роботодавці й беруть неповнолітніх на роботу нелегально.
Кодексом законів про працю (КЗпП) передбачено, що працювати можна з 16(шістнадцяти) років.
З 15 років можна працювати, виключно у вільний від навчання час, наприклад на канікулах, з дозволу одного з батьків або особи, яка їх замінює. Вік для прийому на роботу не повинен бути нижчим, ніж вік закінчення обов’язкової шкільної освіти та, в будь-якому випадку, не може бути нижчим ніж 15 років (ч.3 ст. 2 Конвенції про мінімальний вік для прийому на роботу). Неповнолітні можуть виконувати роботу, яка:
1. не є шкідливою для їхнього здоров’я або розвитку;
2. не перешкоджає відвіданню школи, їхній участі в затверджених компетентними органами влади програмах професійної орієнтації або підготовки або їхнім можливостям скористатися отриманим навчанням (ч.1 ст. 7 Конвенції про мінімальний вік для прийому на роботу).
Відповідно до ст.187 КЗпП України неповнолітніми визнаються особи, які не досягли вісімнадцяти років. За загальним правилом в Україні заборонено прийняття на роботу осіб молодше 16 років.
Якщо дитина постраждала від трудової експлуатації, ви можете звернутися до:
• Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини;
• Освітнього омбудсмена;
• Національної поліції України;
• Служби у справах дітей, за місцем проживання/перебування дитини.