k2FtbBdWr1

Безбар’єрний простір для українців: як пропонують забезпечити громадськість доступними послугами у всіх сферах життя

До Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору увійшло кілька ініціатив. Ця стратегія передбачає створення безбар’єрного простору в Україні за шістьма основними напрямками: фізична, інформаційна, суспільна, економічна, цифрова та освітня безбар’єрність.

Зокрема, у списку ініціатив: нові стандарти для безбар’єрних просторів, щорічне тестування всіх державних онлайн-ресурсів на відповідність стандартам доступності, стимули для підприємців, що працевлаштовують більше осіб з інвалідністю, ніж передбачено законом.

За кожним з цих напрямків Стратегія пропонує комплекс рішень, спрямованих на різні суспільні групи, зокрема, людей з інвалідністю, молодь, батьків з маленькими дітьми, літніх людей. Головна мета – зробити безбар’єрність новою суспільною нормою, коли поважаються та враховуються особливості і потреби кожної людини.

Наприклад, фізична безбар’єрність означає доступність громадського простору, будівель, транспорту та інфраструктури. Щоб її досягти пропонують проєктувати і будувати об’єкти з урахуванням особливих потреб людей, навчати будівельників та архітекторів, переглянути законодавство та вдосконалити моніторинг та контроль за дотриманням норм доступності.

Щоб досягти інформаційної безбар’єрності, необхідно максимально застосовувати технології, що враховують потреби та можливості людей з порушеннями зору, слуху та різними рівнями комунікативності. Йдеться про використання абетки Брайля, друку великим шрифтом, перекладу на жестову мову, субтитрування та інш. Це має відкрити доступ до медіапродукції, послуг, виборчих та судових процесів, інформації, що надає держава.

Цифрова безбар’єрність передбачає вільний доступ для всіх до цифрової інфраструктури, отримання цифрових навичок та цифрових сервісів. Для цього планується забезпечити швидкісним інтернетом усе населення країни, адаптувати програми навчання цифрових навичок для людей похилого віку й людей з інвалідністю та щорічно тестувати всі державних онлайн-ресурсів на відповідність стандартам доступності.

Для суспільної та громадянської безбар’єрності передбачають стимулювати партії більше залучати жінок до політичних процесів, надати інституційну підтримку молодіжним громадським організаціям, запровадити державну програму заходів з управління ризиками старіння нації та інш. Головна мета цього напрямку – забезпечити активну участь усіх без виключення у житті суспільства.

Освітня безбар’єрність – це вільний доступ до освіти для всіх протягом всього життя. Для її досягнення пропонується навчати освітян працювати з людьми з особливими освітніми потребами; унормувати критерії доступності та комфорту освітніх просторів; розробити та впровадити державну програму раннього втручання та розвивати мережу університетів третього віку.

Для досягнення економічної безбар’єрності пропонують комплекс заходів, який забезпечить доступність підприємницької діяльності, руйнування бар’єрів на ринку праці, під час працевлаштування та на робочому місці. Наприклад, пропонується оптимізувати пільгове оподаткування та кредитування для молоді, жінок, літніх людей та людей з інвалідністю та стимулювати підприємців, що працевлаштовують більше осіб з інвалідністю, ніж передбачено законом.

Більш детально з всіма напрямками Стратегії можна ознайомитись на сайті Мінрегіону за посиланням https://bit.ly/2OajTI1. Наразі триває робота над розробкою плану заходів з реалізації Національної стратегії безбар’єрності на 2021-2022 роки. Напрацювання Міністерствами пропозицій до плану заходів триватиме впродовж двох тижнів, а сам документ презентують наприкінці червня під час засідання Ради безбар’єрності.