k2FtbBdWr1

Чотири дні присвячені архітектурі: у Львові завершився Міжнародний архітектурний фестиваль ВЕЖА

З 1 по 4 липня у Львові та області тривав третій міжнародний архітектурний фестиваль «ВЕЖА», який цьогоріч присвятили тридцятиріччю незалежності України. Він мав особливу назву «Форма [НЕ] залежності». Львівська обласна державна адміністрація вчергове була партнером заходу, який мав на меті зібрати спільноту архітекторів, підштовхнути до якісної дискусії та співпраці.

Головною локацією фестивалю став Центр архітектури, дизайну та урбаністики «Порохова Вежа» та простір поблизу неї, але екскурсії, майстер-класи, конференції, виставки, зустрічі та дискусії на архітектурну тематику відбувалися по всьому місту та поза його межами.

«Наш департамент архітектури та розвитку містобудування Львівської обласної державної адміністрації став головним партнером фестивалю у двох найважливіших подіях. Ми співорганізували дискусію «Місто & Спадщина». Це була професійна дискусія за участі французького архітектора Мартена Дюплантьє, професора, архітектора і реставратора Миколи Бевза та пам’яткоохоронця Андрія Салюка. А також конкурс інсталяцій на тему можливих архітектурних трансформацій стародавнього Львова. Також ми підтримали заходи завершального дня у Свірзькому замку.  Тут впродовж чотирьох днів працювали митці з цілої України, творили мистецькі інсталяції на тему «Форма моєї (НЕ)залежності». Останнього дня ми у Свіржі також мали лекції та виставу «Вій» від студентів-театралів», – розповіла директорка департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської  ОДА Олена Василько.

Крім екскурсій, майстер-класів та конкурсів, у межах фестивалю відбулися конференція до 100-річчя від дати смерті українського архітектора Василя Нагірного, телеміст з архітектором українського походження світового масштабу Радославом Жуком із Канади, а також забіг центральною частиною міста – «Архітектурна миля», який мав на меті звернути увагу на потребу реставрації Порохової Вежі у Львові (16 ст) та почати збирати гроші на відновлення її даху.

Спеціальним гостем фестивалю ВЕЖА цьогоріч був французький архітектор Мартен Дюплантьє. Також з Польщі та Швейцарії спеціально прибули архітектори українського походження. У Свіржі своїми думками і досвідом поділився голова Бережан Ростислав Бортник, який до того, як стати очільником громади, працював архітектором у Відні.

«Для нас було викликом організувати цей фестиваль, адже торік, через карантин, він не відбувся. Проте і кількість людей, які відвідали наші події, і загальна кількість гостей була доволі висока. Не така, як 2019 року, проте зали на подіях були повні, а на вихідні – переповнені. Одночасно у Пороховій вежі у Львові перебувало не менше 100 осіб. Тому ми розуміємо, що такі фестивалі Львову точно потрібні. І наступного року ВЕЖА буде знову. Львів заслуговує на великий і відомий в Європі фестиваль архітектури, дизайну та сучасного мистецтва. Як культурній столиці нам бракує таких подій, які, крім живого спілкування, стимулюють наших архітекторів, дизайнерів та художників творити у світовому контексті. Для хорошого спілкування потрібні цікаві майданчики, де можна показати свої твори, напрацювання, поділитися досвідом, подивитися, що роблять колеги як в Україні, так і за кордоном. Адже головна мета Спілки архітекторів – підняти конкурентоспроможність наших архітекторів, нашого міста і української сучасної архітектури загалом», – пояснив головний організатор архітектурного фестивалю ВЕЖА, архітектор Богдан Гой.

Впродовж усіх чотирьох днів у Свірзькому замку три команди архітекторів і дизайнерів творили мистецькі інсталяції для конкурсу на тему «Форма моєї (НЕ)залежності». Перемогла команда, яка за допомогою різних матеріалів і символів зобразила те, від чого людство не може не залежати. Це – повітря, вода і світло. Далі переможці  – Тетяна Крамаренко, Станіслав Бояновський, Мар‘яна Косика та Юлія Кобринь – поїдуть у навчальну мандрівку в Швейцарію.

Головним організатором фестивалю стала Львівська спілка архітекторів України, а співорганізаторами – Національна спілка архітекторів України, Львівська обласна державна адміністрація, Національний університет «Львівська політехніка», Львівський коледж будівництва, архітектури та дизайну, Львівська академія мистецтв, Музей міста, Муніципальний мистецький центр, Український католицький університет, Французький інститут в Україні та інші мистецькі інституції Львова та Львівщини.