Декларування доходів громадян за 2021 рік

З 1 січня 2022 року розпочато кампанію декларування доходів громадян одержаних у 2021 році. Податкова декларація про майновий стан і доходи подається громадянами за місцем своєї податкової адреси до 1 травня 2022 року.

Громадяни зобов’язані подати річну декларацію про майновий стан і доходи, якщо протягом 2021 року отримували доходи з яких при їх нарахуванні чи виплаті податок не утримувався, але не є звільненими від оподаткування, а саме:

• спадщина (дарунок) від осіб, які не є членами сім’ї першого та другого ступенів споріднення;
  • доходи від здачі в оренду власного рухомого чи нерухомого майна, продажу (обміну) власного майна, продажу власної сільгосппродукції фізичним особам, тощо;
  • доходи від продажу інвестиційних активів, якщо їх вартість у 2021 році перевищує 3180 грн.;
  • іноземні доходи;
  • нецільову благодійну допомогу, якщо її загальна сума у 2021 році перевищувала 3180 грн.;
  • дохід, отриманий як додаткове благо, якщо cума нарахованого або виплаченого доходу за 2021 рік більше ніж 1500,00 грн.;
  • інші доходи з яких не сплачено податок на доходи фізичних осіб.

Cума податкового зобов’язання, зазначена в поданій річній декларації, сплачується громадянами самостійно до 1 серпня 2022 року.

Також зазначаємо, що податкова декларація про майновий стан і доходи подається за вибором платника податків, в один із таких способів:

а) особисто платником податків або уповноваженою на це особою;

б) надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;

в) засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України “Про електронні документи та електронний документообіг” та “Про електронні довірчі послуги”.

У разі надсилання податкової декларації поштою, платник податку зобов’язаний здійснити таке відправлення на адресу відповідного контролюючого органу не пізніше ніж за п’ять днів до закінчення граничного строку подання податкової декларації, а при поданні податкової звітності в електронній формі, – не пізніше закінчення останньої години дня, в якому спливає такий граничний строк.

Подання податкових декларацій в електронній формі у режимі онлайн здійснюється через Електронний кабінет платника, вхід до якого здійснюється за адресою: https://cabinet.tax.gov.ua/, а також через офіційний вебпортал ДПС https://tax.gov.ua/.

Подання документів засобами електронного зв’язку в електронній формі здійснюється платниками відповідно до норм ПКУ та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 06.06.2017 № 557 (в редакції наказу Міністерства фінансів України від 01.06.2020 № 261).

Через зазначений сервіс податкова декларація на отримання податкової знижки направляється до контролюючого органу з копіями первинних документів. Для цього платнику податків слід використати режим «Документ довільної форми».

Слід зазначити, що завантаження документів у довільній формі (копій первинних документів) здійснюється єдиним файлом типу PDF із обмеженням розміру не більше 5 МБ.

Одночасно зазначаємо, що фізична особа, яка має право скористатися податковою знижкою зобов’язана подати до контролюючого органу разом з податковою декларацією про майновий стан і доходи копії платіжних та розрахункових документів, зокрема, квитанції, фіскальні чеки, прибуткові касові ордери, що ідентифікують надавача послуг і особу, яка звертається за податковою знижкою (їх отримувача), а також копії договорів; довідку про отримані у звітному році доходи , тощо.