В Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва (ЄДЕССБ) розпочато роботу сервісу, який дозволить подавати документи для державної реєстрації речових прав на майбутні об’єкти нерухомості (квартири, гаражні бокси, інші житлові приміщення).

Йдеться про об’єкти, які знаходиться на етапі будівництва або будуть збудовані в майбутньому.

Реєстрацію відповідних речових прав здійснюють замовники будівництва (забудовники).

Завдяки цьому рішенню громадяни зможуть ще до здачі об’єкта в експлуатацію зареєструвати свої речові права на житло шляхом безпосередньої купівлі нерухомості у замовника та перереєстрації речових прав.

Наразі громадяни вимушені переважно укладати з забудовниками попередній договір купівлі-продажу нерухомості або угоду про наміри, згідно з якими покупець нерухомості погоджується придбати майно, а продавець – продати житло саме цій особі.

Однак, на основі таких угод не виникає право власності на житло. Вони лиш слугують своєрідною підготовкою до укладання основної угоди з купівлі-продажу нерухомості. Вона укладається уже після здачі об’єкта в експлуатацію.

Іншою перевагою механізму є те, що після реєстрації покупцем речових прав на майбутню квартиру забудовник не може без погодження з власником змінювати технічні характеристики квартири.

Наявність у замовника речових прав на нерухомість буде чітким доказом, що саме забудовник є власником об’єкту та першим продавцем нерухомості. Це дозволить уникнути проблеми подвійних продажів квартир, коли недобросовісні забудовники, не маючи речових прав, продавали одну і ту ж квартиру декільком особам.

Нагадаємо, минулого тижня Уряд України за ініціативи Міністерства відновлення ухвалив порядок розширення механізму гарантування речових прав на майбутню нерухомість.

Зокрема, забудовники зможуть зареєструвати речові права на майбутню нерухомість, дозвіл на будівництво якої був виданий до 10 жовтня 2022 року. Саме тоді набрав чинності Закон України «Про гарантування речових прав на об’єкти нерухомого майна, які будуть споруджені в майбутньому».

Ця вимога вже є обов’язковою для всіх будівельних об’єктів, які отримали дозволи на будівництво після 10 жовтня 2022 року, коли запрацював закон.

Єдина державна електронна система у сфері будівництва розроблена Міністерством розвитку громад, територій та інфраструктури у співпраці з Міністерством цифрової трансформації України за підтримки проекту USAID/UK aid TAPAS Project/Прозорість та підзвітність у держуправлінні та послугах.