Надлишкова вага у дітей. Як розрахувати масу тіла та чому це важливо?

Надлишкова вага у дітей та підлітків – проблема, що має непокоїти як батьків, так і лікарів. Все частіше зайві кілограми стають причиною появи проблем, які раніше вважалися проблемами дорослих: цукровий діабет, високий тиск тощо. Крім того, надлишкова вага у більшості випадків впливає на самооцінку, може призвести до підвищення тривожності і навіть – розвитку депресії.

Оновлених даних щодо поширеності надлишкової ваги й ожиріння у дітей в Україні немає. Проте, за інформацією Всесвітньої організації з боротьби з ожирінням, станом на 2018 рік в Україні 26% хлопчиків та 13,9% дівчаток у віці 7–17 років мали надлишкову вагу або ожиріння. Можна припустити, що кілька років пандемії, а потім  повномасштабна війна не покращують цю статистику.

Причини надмірної ваги у дітей
Зазвичай через високу активність дитячий організм легко справляється зі спожитими калоріями. Водночас іноді поєднуються кілька чинників, які підвищують ризик надмірної ваги. Основні – брак руху і незбалансоване харчування. Проте у пошуку причин не можна ігнорувати також генетичні та гормональні фактори, стрес, поведінкові проблеми, іноді – медикаментозне лікування інших хвороб і станів.

Як виявити проблеми з вагою у дитини: розрахунок ІМТ
Зрозуміти, що дитина має проблеми з вагою, не завжди можна за самим лише зовнішнім виглядом. Одним зі способів визначити, чи має людина ризик розвитку захворювань, пов’язаних із надлишковою вагою й ожирінням, є визначення індексу маси тіла (ІМТ). Це – вага людини в кілограмах, поділена на квадрат зросту в метрах.
Проте така формула розрахунку «працює» лише для дорослих. У дітей та підлітків (у віці від 2 до 20 років) застосовують порівняння середньостатистичного  співвідношення квадрата зросту до ваги у дітей аналогічного віку та статі. Діапазон нормальних показників визначають у періодичних дослідженнях дітей і підлітків, які проводяться під егідою ВООЗ у різних країнах.
Такі діапазони діляться на 4 категорії:
 Недостатня вага – до 4% включно.
 Нормальна вага – 5-84%.
 Зайва вага – 85-94%.
 Ожиріння – 95-100%.

Їх вносять у так звані перцентильні таблиці. Цими таблицями давно користується більшість педіатрів та сімейних лікарів. Проте, щоби спростити розрахунки для медичних фахівців, а також для батьків, на платформі про здорове шкільне харчування «ЗнаЇмо» створений калькулятор ІМТ. Це дуже зручний інструмент, що враховує всі можливі перемінні величини і може швидко визначити ІМТ дитини.
Для комплексної діагностики стану здоров’я ІМТ не може існувати сам по собі, а є лише одним із критеріїв оцінювання разом із рівнем фізичної активності, харчовими звичками, сімейною медичною історією тощо.

Як запобігти появі надлишкової ваги у дітей?
Ми з’ясували, що є чинники ризику набору дитиною надлишкової ваги, що перебувають поза нашим контролем, проте є такі, на які ми можемо впливати. Розгляньмо останні, бо це той випадок, коли від наших дій залежить здоров’я наших найдорожчих.

Будьте хорошим прикладом. Діти можуть не слухати батьків, проте чудово беруть з них приклад. Якщо основа вашого раціону – бутерброди й спорадичні перекуси, можна не очікувати, що дитина їстиме броколі та рибу. Водночас якщо зробити раціональне збалансоване харчування справою всієї родини – більше шансів, що дитина частіше робитиме правильний вибір у їжі.
Пильнуйте режим дня дитини. Дитина має достатньо спати і рухатися. Деякі дослідження показують, що мала кількість сну може збільшувати ризик ожиріння. Достатня ж рухова активність не лише сприяє гармонійному розвитку тіла, а й допомагає йому використовувати отриману з їжі енергію.
Не засмучуйтеся, якщо дитина відмовляється від нових продуктів. Іноді для того, щоби спробувати новий продукт, їй потрібно 6-8 разів його запропонувати. Це нормально. Не впадайте у відчай. Експериментуйте з температурою, текстурами, способами подачі їжі. Забезпечте вільний доступ до здорових перекусів. Нехай вдома у вільному доступі для дитини замість солодощів будуть яблука, несолодкий йогурт, палички моркви, перцю і селери з хумусом.
Не пропонуйте їжу для заспокоєння чи нагороди. Стимулювати хороші вчинки цукерками або давати дитині заїсти розпач, сум чи нудьгу – завжди погана ідея. Такі дії провокують нездорові харчові звички, наслідки яких дитина може пронести через усе життя.