Ця рослина приваблива зовні, але отруйна зсередини. Прозорий водянистий сік борщівника, потрапивши на шкіру, під дією сонячних променів спричиняє опіки.
Борщівник Сосновського – це отруйна багаторічна рослина. До України він потрапив на початку 50-х років як кормова культура з Кавказу.
Борщівник росте майже на всій території України – у лугах, вздовж берегів річок та доріг, полів та лісосмуг, на добре освітлених вологих ґрунтах. Рослина не боїться ні приморозків, ні спеки. За розмірами може сягати 6 метрів у висоту, утворюючи густі зарості. Під час цвітіння борщівник нагадує кріп, має великі квіткові шапки та розлоге листя. Найбільш поширена ця рослина у Львівській, Волинській, Закарпатській областях та на Прикарпатті.
В Україні немає жодної програми боротьби з борщівником. На законодавчому рівні це не контролюється, а уся відповідальність покладається на власників, користувачів та орендарів земельних ділянок. Знищення рослини є довгим та дорогим процесом.
Насіння бур’яну залишається у ґрунті протягом 7-10 років навіть після зрізання рослини. Аби позбутись бур’яну, треба діяти комплексно. Необхідно викошувати рослину до дозрівання насіння три рази на літо, залишаючи основне стебло на висоті 10 см. “Квітку-шапку” слід скошувати до початку зав’язування плодів або спалювати. Найкращий ефект отримують тоді, коли при формуванні першої розетки листя, рослину обробити препаратами, що містять діючу речовину гліфосат. Якщо боротися з рослиною, коли вона вже виросла, то краще її скосити. Далі треба гербіцидом обробити листя, що залишилось, і додатково залити розчин препарату в порожнисту трубку стебла.
Отруйним у рослини є не лише листки та стебла, але і пилок. Надмірне його вдихання може призвести до розпухання гортані та задухи. Пилок проникає навіть крізь одяг, а якщо потрапляє в очі, то може призвести до втрати зору. Головними ознаками отруєння борщівника є головний біль, запаморочення, нудота, блювання, підвищення температури. При потраплянні соку борщівника на шкіру необхідно відразу промокнути його тканиною, прикривши цю ділянку одягом або пов’язкою. Уражену шкіру ретельно промити великою кількістю води та змастити засобом від опіків. Спеціалісти наголошують, борщівник небезпечний не лише у період цвітіння. Адже насіння однієї рослини здатне породити десяток нових.
Слід пам’ятати, що це не квітка для селфі, а небезпечна рослина. Будьте обачними та обережними!