k2FtbBdWr1

Розповсюджений багато десятиліть у будівництві азбест є небезпечним канцерогеном

Його використовують як складову шиферу для покрівель, і його досі можна вільно купити в Україні. Проте у понад 70 країнах світу, зокрема ЄС, він уже заборонений.

Уже незабаром Верховна Рада розгляне в другому читанні законопроєкт, який зможе заборонити використання всіх видів азбесту та азбестовмісних виробів і матеріалів.

Кілька найавторитетніших організацій світу в галузі охорони здоров’я на чолі з ВООЗ уже давно встановили що всі різновиди азбесту, включно з найбільш розповсюдженим у будівництві хризотилом, є канцерогеном. Небезпечним є азбестовий пил і наночастинки, які потрапляють у легені при диханні.

Навіть за незначної дії речовини виникає ризик ракових захворювань. За підрахунками, приблизно 125 мільйонів працівників у світі зазнають впливу азбесту.

Приблизно половина смертей від професійного раку (тобто такого, що виникає під впливом речовин на робочому місці) спричинена саме азбестом.

Йдеться насамперед про зайнятих у будівельній галузі, які безпосередньо працюють зі шкідливим матеріалом. Проте, ризики не виключені і для осіб, що користуються будівлями з азбестом. Це така собі «бомба сповільненої дії» — сама наявність речовини в конструкціях не становить прямої небезпеки. Але у ремонті або реновації цілісність азбестовмісних матеріалів може бути пошкоджена й часточки потраплять у повітря. За підрахунками, щорічно у світі декілька тисяч смертей пов’язані з впливом азбесту вдома.

Саме тому основна та однозначна рекомендація ВООЗ для попередження пов’язаних з азбестом хвороб — припинити використовувати всі різновиди азбесту.