k2FtbBdWr1

Що таке діпфейк?

Інформаційна війна росії проти України триває – окупанти, намагаючись позбавити українців доступу до правдивої інформації, поширюють власну пропаганду. Сьогодні говоримо про діпфейки, які розвиваються стрімко і набувають обертів в межах масштабних кампаній дезінформації.

Перші відео із застосуванням технологій діпфейк були доволі простими та легко розпізнавались у порівнянні з оригінальними відео. Згодом технології зі створення діпфейків значно розвинулись – наразі існують платні інструменти для створення фальшивих матеріалів, які важко відрізнити від оригіналу.

На сьогодні створення подібних відеоматеріалів не становить труднощів, а методи та інструменти для їх виявлення вдосконалюються у міру розвитку технологій штучного інтелекту (ШІ).

Зловмисник, який використовує відео, створені на основі ШІ, може мати на меті наступні наміри:

🔻 шантаж (погроза оприлюднити компрометуючий відеозапис особистості);

🔻 шахрайство (видавання себе за іншу особу з метою отримання доступу до систем або даних);

🔻 автентифікація (маніпулювання ідентифікаційною перевіркою або автентифікацією, яка використовує біометричні дані як шаблони голосу або розпізнавання обличчя для отримання доступу до систем, даних або інших ресурсів);

🔻 репутаційний ризик (загроза завдати шкоди репутації особистості чи організації).

Аби уникнути таких вразливостей, потрібно докласти зусилля для розпізнавання діпфейків. У нагоді стануть наступні методи:

▪️ зверніть увагу на неприродні рухи очей;

▪️ погляньте на невідповідність кольорів і освітлення;

▪️ порівняйте якість звуку;

▪️ зауважте дивні форму тіла або рухи;

▪️ проаналізуйте штучні рухи обличчя;

▪️ відзначте неприродне розташування рис обличчя;

▪️ на відео помітно виділяється незручне положення тіла або статура;

▪️ також зауважте, що діпфейки у реальному часі можна розпізнати, якщо особа поверне свою голову (це означає, що пряма трансляція діпфейку не може зі 100% вірогідністю обробляти інші частини обличчя).

ℹ️ Докладніше про те, як протидіяти ворожому інформаційному впливу, дивіться у розробленому Центр протидії дезінформації «Посібнику з протидії дезінформації» (https://cpd.gov.ua/…/posibnyk-z-protydiyi-dezinformacziyi/).

#інформаційна_безпека