k2FtbBdWr1

Сьогодні, 25 червня, відзначають Всесвітній день вітиліго

Щорічно, 25 червня, у світі відзначають День вітиліго. Вітиліго – це рідкісне шкірне захворювання, що виникає через брак пігменту меланіну і характеризується утворенням блідих чи білих плям на шкірі. Цю дату обрали в пам’ять про музиканта Майкла Джексона, який страждав цим захворюванням.

Близько 1-2% населення світу страждають на це захворювання.  Хворі на вітиліго часто стикаються з помилковими уявленнями про свою хворобу, стигматизацією та дискримінацією.

Ідею відзначення Дня запропонував Стів Харагадон, засновник мережі друзів вітиліго.  Пізніше його розробив Ого Мадуесі, нігерійський хворий на вітиліго, який є засновником та виконавчим директором Фонду підтримки та обізнаності про вітиліго (VITSAF). Перший Всесвітній день вітиліго, також відомий як День поінформованості про вітиліго або Пурпурний день розваг про вітиліго, відзначався у 2011 році.

Вітиліго розвивається у будь-якому віці, але зазвичай зустрічається у молодих людей у ​​віці від 10 до 30 років. Найбільш поширеною є точка зору, що вітиліго є аутоімунним захворюванням. Імунна система виробляє білки (цитокіни), які при вітиліго діють на меланоцити, внаслідок чого останні перестають продукувати меланін.

Є докази того, що сонячні опіки або емоційний стрес можуть бути пусковим механізмом для початку захворювання. Люди з іншими аутоімунними хворобами мають більше шансів захворіти на вітиліго. Діти батьків, які хворіють на вітиліго, є більш схильними до розвитку захворювання, тобто трапляється генетична схильність.

Передбачити перебіг цього захворювання неможливо. У деяких людей плями на шкірі не поширюються, інколи зникають, а в інших прогресують, чи поширюються на інші ділянки тіла.

Основною метою лікування вітиліго є покращення зовнішнього вигляду шкіри. Триває пошук методів лікування, зокрема, використовується вузько спектральна фототерапія, призначаються кортикостероїди, інгібітори кальциневрину, креми для репігментації тощо.

Пацієнтам із вітиліго непросто прийняти свою хворобу. Хворі часто намагаються замаскувати білі плями або знищити колір на інших ділянках, щоб мати повністю білу шкіру. Пацієнтам насамперед потрібна моральна підтримка найближчого оточення.