k2FtbBdWr1

У Львівській опері відбувся благодійний вечір для створення основної експозиції Музею Голодомору

«Що загинуло – Воскресне» – під такою назвою сьогодні, 18 грудня, у Львівському національному академічному театрі опери та балету імені Соломії Крушельницької відбувся благодійний вечір.

Його мета – вшанувати пам’ять про мільйони людей, які стали жертвами геноциду українського народу та об’єднати благодійників у великому завданні –  відродженні правди про Голодомор через створення основної експозиції майбутнього музею.

Будівництво самого приміщення Музею Голодомору, який невдовзі постане у Києві, профінансують державним коштом. Розповів голова Наглядової ради Фонду Музею Голодомору Іван Васюник. Завершити планують наступного року. Натоміть благодійники фінансово підтримують створення експозиції майбутнього Музею.

«Це не лише перший Музей Голодомору у світі, а й перший такого масштабу музей, як культурний проект, в Україні за 30-ть років. До проекту долучається кожен скільки може і кожен внесок є вагомий. Є сотні родин з різних куточків України, які вже зробили внески, також – це компанії, які внесли значні суми, митці, які скерували у майбутній аукціонний фонд свої твори»,- зазначив Іван Васюник.

Сьогодні благодійна ініціатива набирає обертів, а розпочалась вона саме на Львівщині. Ще у липні в області провели благодійний вечір «Творимо Музей Голодомору разом». Починаючи з травня, спільно з представниками львівської бізнес-еліти, митцями та лідерами громадської думки, розпочали роботу з підготовки благодійного мистецького вечора «Що загинуло – Воскресне». Сьогоднішня подія має закласти фундамент постійної фінансової підтримки Музею Голодомору і продовжити традицію меценатства для знакових культурних проєктів України.

Будівництво та робота над експозиціями Музею Голодомору сьогодні є прикладом державно-приватного партнерства, співпраці між державою і благодійниками.

Як зазначив голова Львівської ОДА Максим Козицький, який є учасником ініціативної групи зі збору коштів на першу експозицію Музею Голодомору, участь у проєкті є не лише даниною пам’яті мільйонам невинно закатованих українців, але й внесок кожного у державотворчі процеси української держави.

«Така подія нікого не може залишати осторонь. Голодомор змінив державу та народ назавжди. Ми маємо берегти пам’ять про цей страшний біль, розповідати про нього наступним поколінням та усьому світові. Щоб скоєне ніколи не повторилось, щоб ця трагедія, цей злочин став пересторогою для всього людства. Сподіваюсь, що Музей Голодомору завжди збиратиме тисячі й тисячі відвідувачів та торкатиме їхні серця, буде місцем пам’яті, символом сили українського духу, поштовхом до боротьби. Дякую кожному, хто долучається до цієї ініціативи. І закликаю кожного зробити свій внесок у спільну справу пам’яті українського народу»,-  зазначив Максим Козицький.

Долучаються до благодійної ініціативи і українці, які мешкають за кордоном. Розповів Отець і Глава Української греко-католицької церкви Блаженніший Святослав Шевчук.

«Цей проєкт є унікальною співпрацею між державою і громадою. Вдячний пану Президенту, що цей меморіал включили в програму «Велике будівництво». Але до цієї святої справи хоче долучитися і громада. Ми повинні рятувати пам’ять тих людей, які тоді померли цією страшною голодною смертю. Радянський режим використав голод як найдешевшу у світі зброю масового знищення. Сьогодні ж нашим обов’язком є пам’ятати про наших братів і сестер, українців, які померли від голоду. І кожен, хто долучається до цього проєкту, ніби виводить із небуття і забуття конкретну особу. Очевидно, що уся наша церква в Україні і на поселеннях долучається до цієї ініціативи. Тут є дуже важлива філософія. Дати можливість кожному, незалежно від того, чи він багатий, чи вбогий, стати учасником цієї святої справи. Дати можливість навіть вдовину лепту внести, для того, щоби цей меморіал, цей центр збереження і вивчення жахливої правди все ж таки сьогодні «заговорив» для України і всього світу. Тому українці в Канаді, США, Аргентині, Бразилії, Австралії відчувають своїм обов’язком справді зберігати пам’ять про голодомор і долучаються до цієї святої справи»,- зазначив Блаженніший.

Долучитися до проєкту з будівництва музею можна через низку фандрейзингових проєктів Фонду Музею Голодомору. Це благодійницькі пакети «Співтворці, партнери, друзі», «Приятелі музею». А також краудфандингова платформа «Зерна правди». Тут кожен благодійний внесок дає змогу проростити зернину з конкретним іменем жертви Голодомору з Мартиролога, складеного у 2008-2010 роках у межах унікального проєкту «Національна книга пам’яті жертв Голодомору 1932-33 років в Україні».

До слова, «Національну книгу пам’яті жертв Голодомору 1932-33 років в Україні» сьогодні представили присутнім на благодійному вечорі. Окрім цього, на заході символічно, вперше у стінах Львівського національного академічного театру опери та балету імені Соломії Крушельницької,  пролунав твір Густава Малера «Воскресіння».

Нагадаємо, що експозиція майбутнього Музею Голодомору створюється українськими музеологами, істориками та фахівцями з інших суміжних дисциплін. За дизайн-проєкт експозиції відповідають всесвітньовідомі дизайнерські компанії: Haley Sharpe Design Ltd (Канада- Велика Британія) та Nizio Design International (Польща).

Сучасна експозиція за міжнародними стандартами розповідатиме про передумови та причини геноциду українського народу, механізм його вчинення, стратегії виживання та наслідки, персональні виміри злочину, міжнародне визнання Голодомору тощо. Дискурс основної експозиції розгортатиметься у людському вимірі. Усна історія, що є основним джерелом відомостей про історію геноциду українського народу – Голодомор 1932-33 років, стане одним з головних засобів формування експозиції.

Відвідувачі музею матимуть доступ до джерельної бази, архівних матеріалів, які стосуватимуться не лише 1932-33 років, а й розкриватимуть процес підготовки комуністичного режиму до геноциду українського народу та тривалий процес «замовчування» злочину й дегуманізації жертв Голодомору.

Завершити Проєкт та відкрити для відвідувачів основну експозицію новозбудованого сучасного Музею планують у 2023 році з нагоди 90-х роковин Голодомору.