Як побудувати безбар’єрне суспільство для дітей? Як навчитись організовувати громадський простір для дітей з інвалідністю? Як правильно інформувати суспільство про інклюзивне середовище та його необхідність.

На ці та інші запитання відповідали сьогодні спікери під час регіональної панельної дискусії «ДЛЯ ДІТЕЙ суспільство без бар’єрів».

Дискусія тривала за трьома напрямками. Спершу спікери з’ясовували, що таке безбар’єрне суспільство в Україні, які є бар’єри на національному та регіональному рівнях та які практики можна використовувати, зважаючи на досвід європейських країн. Особливу увагу приділили питанню про роль місцевої влади в забезпеченні інклюзивного середовища для дітей.

Учасниками дискусії стали заступник голови Львівської ОДА Віталій Загайний, радниця Уповноважена Президента з прав дитини та дитячої реабілітації Дар’я Герасимчук, директорка проєкту SURGe Танія Лей Санфорд Аммар та перший заступник міського голови Андрій Москаленко.

На онлайн-зв’язку глядачами стали представники органів місцевого самоврядування, громадські організації, учителі, батьки та всі ті, хто прагне добробуту та розвитку громади й бажає зробити її інклюзивною.

«Пріоритетом в державній політиці зараз є захист прав дитини, у першу чергу це стосується освіти. Адже саме ця галузь має підлаштуватись під потреби усіх дітей без винятку. Зараз ми будуємо безбар’єрну країну, тому усі наші заходи повинні допомагати діткам соціалізуватися, будувати тісні контакти з іншими дітьми. Зробити це можливо завдяки безбар’єрній інфраструктурі та інклюзії в школах. Важливо зрозуміти, що у таких дітей, безумовно, є свої освітні потреби, однак попри це їх не слід виокремлювати від інших. З одного боку, велику роль в цьому відіграють  вчителі та керівництво шкіл, які інколи бояться брати на себе відповідальність за навчання цих дітей. З іншого – батьки інших дітей, які часом не хочуть, щоб їхні сини чи доньки навчались разом з тими, хто потребує трохи більше уваги. Тому вкрай важливо провести активну інформаційно-роз’яснювальну кампанію для усіх причетних до освітнього інклюзивного процесу. Досить будувати бар’єри!», – сказала Дар’я Герасимчук.

Як зазначила пані Герасимчук, батьки дітей з інвалідністю чи дітей з особливими освітніми потребами повинні розуміти, що побудова кращого безбар’єрного середовища для їхніх дітей багато в чому залежить від активної позиції та підтримки з боку мами й тата.

На прикладі Львівської області учасники дискусії поспілкувались про бар’єри, з якими стикаються діти разом з батьками та шляхи розв’язання проблеми з боку влади та громадянського суспільства.

«На Львівщині функціонують 25 інтернатних закладів, у яких навчаються 5200 дітей і це доволі багато. Постає запитання наскільки зараз діти готові переходити до загальноосвітніх шкіл чи наскільки інклюзивно-ресурсні центри в тій чи іншій громаді готові надавати відповідні послуги в інтересах цих дітей. Наше завдання полягає сьогодні в тому, щоб на заміну таких інтернатних закладів створювалось все більше дитячих будинків сімейного типу. Створення ДБСТ передбачає наявність батьків-вихователів. Тому нам необхідно проводити належне навчання людей, готових взяти на себе відповідальність за цих дітей. Важливо також з’ясувати, чому батьки віддають своїх дітей навчатись в інтернати, адже за статистикою близько 89% дітей не є сиротами і можуть відвідувати загальноосвітні заклади», – зауважив Віталій Загайний.

Станом на 1 січня 2021 року в Україні функціонували 673 інтернатні заклади, в яких проживали близько 90 тисяч дітей. З цієї кількості майже 89% дітей не є сиротами. Причинами виховання дітей в інтернатах називають безробіття батьків, їхнє незадовільне матеріальне становище, проблеми зі здоров’ям тощо.

До слова, цьогоріч в області створили три дитячих будинки сімейного типу. Загалом на Львівщині працюють 39 ДБСТ. Варто зазначити, що діти, які навчаються в інтернатах і не є при цьому сиротами чи позбавленими батьківських прав не можуть бути влаштованими в дитячі будинки сімейного типу.

Нагадаємо, що дискусія відбулась завдяки організації проєкту SURGe у співпраці з Офісом Президента України, за підтримки Львівської обласної державної адміністрації.

Пряму трансляцію Регіональної панельної дискусії «ДЛЯ ДІТЕЙ суспільство без бар’єрів» можна переглянути за посиланням.