Основи фінансової грамотності, духовно-моральний розвиток та зміцнення здоров’я – саме за цими напрямами у закладах дошкільної освіти області впроваджують інноваційні освітні програми.
У 2021 році реалізовували три парціальні програми: міжнародну програма з основ соціально-фінансової освіти дітей дошкільного віку «Афлатот», авторську оздоровчу програму «Нехворійко», а також програму з духовно-морального виховання «Зерно любові».
«В умовах реформування освіти, важливим є осучаснення змісту освіти, починаючи із дошкілля. Саме із нього почнається освіта українських дітей, і вже в тому віці потрібно закладати правильні орієнтири для життя. Окрім того, проект «Впровадження в ЗДО області інноваційних освітніх програм» допомагає у підвищенні професійного рівня педагогів дошкільної ланки щодо здобуття нових компетентностей», – розповів директор департаменту освіти та науки Львівської ОДА Олег Паска.
До проєкту у 2021 році було залучено 32 заклади дошкільної освіти Львівщини, зокрема до програм:
«Афлатот» – 20 закладів (120 педагогів, 450 дітей),
«Нехворійко» – 6 закладів (40 педагогів, 150 дітей),
«Зерно Любові» – 6 закладів (43 педагоги, 205 дітей).
«Програма «Афлатот» для дітей надзвичайно корисна та позитивна, адже у формі гри малюки засвоюють перші економічні знання. Вихователі застосовують цю методику на заняттях, ці елементи введені в навчальні плани. Батьки нам розповідають, що дітлахи діляться із ними навиками із фінансової грамотності, захоплено розповідають про нові заняття. Програма триватиме у нашому садку і надалі. Ми застосовуємо у закладі різні програми, тому однозначно підтримуємо все, що скеровано на розвиток та поглиблення знань», – поділилась враженнями від впровадження програми директорка ЗДО № 1 «Барвінок» міста Сколе Галина Лесько.
У закладі дошкільної освіти № 13 Червонограда дітей залучили до авторської програми «Нехворійко». Окрім звичної для всіх ранкової гімнастики дітям викладають основи статичної йоги, навики із сортування сміття, залучають до аромотерапії, навчають правильному питному режиму тощо.
«Програма неймовірно цікава, спрямована на здоров’я збережувальні технології у садках. Здоров’я – це основа для усього, воно стосується і правильного харчування, і ставлення до спорту, і шанобливого сприйняття природи та багато іншого. Особливо в час пандемії, ми розуміємо, що нічого важливішого за здоров’я нема. Дуже важливо, що програма супроводжується методичними розробками, і наші педагоги могли брати участь у навчальних семінарах. Маємо у планах стати опорним закладом для громади щодо поширення цієї програми. Прекрасно, що вже із такого юного віку ми можемо навчати дітей таким навикам, адже всі вміння і знання беруться з дитинства. У планах також організувати хоча б одну групу у закладі для безглютенового харчування, що також передбачено програмою «Нехворійко», – поділилась враженнями директорка закладу Мар’яна Оліярник.
На реалізацію трьох парціальних програм у 2021 році скерували 95 тисяч гривень у межах виконання Програми розвитку освіти. Проект матиме продовження і в 2022-му. На його продовження цьогоріч заклали 105 тисяч гривень.
«Робота із реалізації проекту в інших закладах уже почалась. Днями відбулось засідання робочої групи із поширення проекту. Маємо намір цього року збільшити кількість закладів удвічі, а рівень охоплених таким навчанням дітей довести до 4 тисяч. Також до кожної парціальної програми буде випущено методичний посібник», – зазначила керівник проєкту Любов Зеленко.
Оновлений Базовий компонент дошкільної освіти, державний стандарт, зобов’язує до збереження самоцінності дошкільного дитинства, визначення особливостей та вимог до рівня розвиненості. Відтак, парціальні програми допомагають педагогам повніше забезпечувати виконання вимог Базового компонента дошкільної освіти.