Нещодавно ми розповідали, як кібер-шахраї зламують приватні сторінки у соцмережах. І ось новий різновид злочину!

⚠️ Обережно! Зловмисники створюють фейкові акаунти українських волонтерів, військових і журналістів у соцмережах.

🔹Створення фейкових сторінок українців – не нова схема для росіян. Вони прикидаються журналістами, волонтерами або військовими, щоб заволодіти певною інформацією, дискредитувати когось, видурити гроші або вкинути фейк.

🔹 Так, нещодавно у Telegram з’явився канал журналіста Євгена Плінського, який нібито вступив до лав ЗСУ та почав вести «військовий щоденник». Насправді ж він продовжує працювати журналістом і не заводив нових сторінок у Telegram.

🔹 Також нещодавно жертвою шахрайської схеми стала продюсерка українознавчого проєкту Ukraїner. Від її імені зловмисники знайомилися з військовими, аби дізнатися їх персональні дані.

🔹 Крім цього, у березні стало відомо, що один із TikTok-акаунтів маскувався під особисту сторінку сержанта ЗСУ. Там публікували справжні відео українських воїнів, але з зовсім іншими наративами. Сторінка-клон мала понад 19 тисяч підписників, а деякі відео набирали мільйонні перегляди.

🔹 Зловмисники використовують частину фотографій і відео зі справжніх акаунтів, аби замаскуватися та втертися в довіру, тож будьте максимально уважні та не діліться особистою інформацією, поки не переконаєтеся, що переписуєтеся зі справжньою людиною.

☝️ А якщо впевнені, що перед вами – фейк, поскаржіться на нього, аби адміністрація соцмережі могла заблокувати шкідливу сторінку.

Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки