Захід присвячений Світлій пам’яті останнього онука Івана Франка – Роланда Франка, який відійшов у вічність 11 серпня 2021 року.

Ідея Міжнародної премії імені Івана Франка, яку заснував онук Каменяра Роланд Франко, є амбітною й сміливою – вивести її на рівень Нобелівської, але у галузі україністики та соціально-гуманітарних наук, наблизити українське вчене товариство до світового виміру, вивести українського науковця на міжнародний рівень, підвищити його авторитет, завоювати пошану.

За 6 років існування на Міжнародну премію ім. Івана Франка претендували 107 науковців і 11 авторських колективів з України, Австрії, Італії, Канади, Великобританії, Німеччини, США, Фінляндії, Іспанії, Грузії, Ізраїлю, Польщі та Сербії. За її здобуття змагаються історики, мовознавці, літературознавці, правники, філологи із провідних університетів світу. Вона успішно подає інформацію про Україну в інтелектуальних добірних колах, товариствах високого рівня, відкриває для зацікавлених знання про українські центри за кордоном.

Премія переконує українців у їхній гідності, спонукає інших поважати нас як народ, адже доводить, що Україна – цікава і можлива для перспектив, кар’єрного зростання й професійного визнання. Тематика праць переможців багатогранна: від дослідження витоків української мови до дослідження діяльності окремих постатей; від суспільної географії до розвідки в царині історії дитинства у «старій Україні».

Премія вручається щорічно і є почесним визнанням вагомих здобутків та значних заслуг науковців у галузі україністики та соціально-гуманітарних наук.

У попередні роки премії були удостоєні: кардинал Української Греко-Католицької церкви Любомир Гузар (Україна), професор Віденського університету Міхаель Мозер (Австрія)  та академік Львівського національного університету імені Івана Франка Олег Шаблій (Україна), професорка Українського католицького університету Ярослава Мельник (Україна) і доцент кафедри Східноєвропейської історії Гельсінського університету Йоганнес Ремі (Фінляндія), професорка Міланського університету Марія Грація Бартоліні (Італія) та професор кафедри історії України Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка Ігор Сердюк (Україна).

Лауреат Премії отримує грошову винагороду та Золотий знак Лауреата.

Ім’я лауреата Міжнародної премії імені Івана Франка стане відомим під час VІ урочистої церемонії нагородження, яка відбудеться 27 серпня – у 165-ту річницю від дня народження Івана Франка – у Дрогобичі на Львівщині.

У 2021 році на звання лауреата Міжнародної премії імені Івана Франка претендують троє номінантів:

– колективна монографія за ред. Альфредаса Бумблаускаса, Сальвіюса Кулявічюса (Литва) ТА Ігоря Скочиляса (Україна) – «На перехресті культур: Монастир і храм Пресвятої Трійці у Вільнюсі» (подання Українського католицького університету, м. Львів, Україна);

– ОКСАНА КІСЬ (Україна) з монографією «Українки в ГУЛАГу: Вижити значить перемогти» (подання Інституту українських студій Гарвардського університету, м. Кембридж, США);

– ЛЕОНІД ТИМОШЕНКО (Україна) з монографією «Руська релігійна культура Вільна. Контекст доби. Осередки. Література та книжність (XVI – перша третина XVIІ ст.)» (подання Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка, м. Дрогобич, Україна).

Захід організовує Міжнародний фонд Івана Франка за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety, в партнерстві з Дрогобицькою міською радою, Дрогобицьким державним педагогічним університетом імені Івана Франка та Державним історико-культурним заповідником «Нагуєвичі».

VI урочиста церемонія нагородження лауреата Міжнародної премії імені Івана Франка відбудеться 27 серпня о 18:00-19:30 год у м. Дрогобич (вул. Івана Франка, 20).

Детальніше тут.