В Україні спалювати листя та суху траву – заборонено!

Щороку восени та навесні починається сезон спалювання сухостою. Чи знаєте ви, що спалювання листя та сухої трави заборонено в Україні? Це не лише шкодить довкіллю, а й вашому здоров’ю. До того ж, це може призвести до серйозних юридичних наслідків.

Насамперед, спалювання сухостою має деструктивні наслідки для довкілля. Коли спалюється сухостій, відбувається:

▪️забруднення повітря;

▪️ знищення мікрофлори ґрунту та біорізноманіття;

▪️ втрата родючості ґрунтового покриву.

Запам’ятайте❗️

Порушення вимог пожежної безпеки в лісах (ст. 77 КУпАП):

🚨 Штраф за порушення вимог пожежної безпеки в лісах:

▪️ для громадян: від 90 до 270 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (далі – НМДГ) (1530 – 4590 грн);

▪️ для посадових осіб: від 270 до 900 НМДГ (4590 – 15300 грн).

🚨 Штраф за знищення або пошкодження лісу внаслідок необережного поводження з вогнем, а також порушення вимог пожежної безпеки в лісах, що призвело до виникнення лісової пожежі або поширення її на значній площі складає:

▪️ для громадян: від 270 до 900 НМДГ (4590 – 15300 грн);

▪️ для посадових осіб: від 630 до 1800 НМДГ (10710 – 30600 грн).

Самовільне випалювання рослинності або її залишків (ст. 77-1 КУпАП):

🚨 Штраф за випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок із степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю, рослинності або її залишків та опалого листя на землях сільськогосподарського призначення, у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, у парках, інших зелених насадженнях та газонів у населених пунктах без дотримання порядку, встановленого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища складає:

▪️ для громадян: 180 – 360 (3060 – 6120 грн);

▪️ для посадових осіб: 900 – 1260 НМДГ (15300 – 21420 грн).

🚨 Штраф за вищевказані дії, вчинені в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду, складає:

▪️ для громадян: 360-720 НМДГ (6120 – 12240 грн);

▪️ для посадових осіб: 1260 – 1800 НМДГ (21420 – 30600 грн).

👉🏻 Погодьтеся, що слід відмовитися від спалювання сухої трави, листя та чагарників. Адже спалювання сухостою – це небезпечна та шкідлива практика, яка не має жодних наукових обґрунтувань.

Також спалювати опале листя 🍂🔥 заборонено законом через ризик масштабного загоряння, що може створити загрозу життю та здоров’ю людей, забруднення атмосферного повітря та зниження родючості ґрунтів. Тож, окрім адміністративної, українським законодавством передбачена й кримінальна відповідальність за випалювання рослинного світу.

🔶 Знищення або пошкодження лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, вздовж залізниць, а також стерні, сухих дикоростучих трав, рослинності або її залишків на землях сільськогосподарського призначення вогнем чи іншим загальнонебезпечним способом в Україні караються (ст. 245 ККУ):

➖ штрафом від 5400 до 9000 НМДГ (91800 до 153000 грн);

➖ або обмеженням волі на строк від 2 до 5 років;

➖ або позбавленням волі на строк від 2 до 5 років.

🔶 Ті самі дії, якщо вони спричинили загибель людей, масову загибель тварин або інші тяжкі наслідки караються:

➖ позбавленням волі на строк від 5 до 10 років.

🌿 Бережіть природу та свою кишеню! Не спалюйте листя та суху траву. Замість того, щоб спалювати сухостій, рекомендуємо використовувати альтернативні методи його утилізації, які є безпечними для довкілля та людей.