Перше:

Міністерство освіти і науки затвердило у травні цього року (Наказ від 15 травня 2023 року №563) методичні рекомендації щодо окремих питань здобуття освіти в закладах загальної середньої освіти в умовах воєнного стану.

Зокрема, у цих рекомендаціях можна знайти відповідь на питання, яку форму навчання обрати для дітей, які навчаються очно в школах за кордоном. Отже, можна обрати дистанційну або індивідуальну форму навчання. Щодо останньої, то найбільш доречними є сімейна форма навчання або екстернат.

Друге:

Обираючи форму навчання, слід керуватись різними положеннями щодо організації освітнього процесу. А саме, якщо йдеться про дистанційну форму навчання, то треба керуватись Положенням про дистанційну освіту, що його МОН його затвердило Наказом №1125 від 8 вересня 2020 року.

Коли ж йдеться про індивідуальну форму навчання, то тут слід звертатись до відповідного положення в редакції Наказу МОН №905 від 10 липня 2019 року.

Третє:

Якщо дитина перебуває на території України, то вона не може бути одночасно зарахована до двох закладів загальної середньої освіти, це чітко вказано у згаданому Наказі № 563.

Четверте:

Якщо дитина навчається у закордонній школі і записалась на дистанційне навчання в українську, але торік не вийшла на зв’язок. Відраховувати чи ні?

Рекомендовано утриматись від відрахування і зберігати особові справи та результати оцінювання за попередні роки.

На підставі рішення педагогічної ради (Наказ від 15 травня 2023 року №563). можна перевести у наступний клас. У тому ж Наказі сказано: оцінювання можна провести до початку навчання або у першому семестрі наступного року. Не слід поспішати відраховувати, треба дати дитині останній шанс.

П’яте:

Діти, які навчаються за кордоном і у наших школах (дистанційно чи індивідуально) – мають подвійне навантаження. Тому слід оптимізувати освітній процес. Відтак, Наказом МОН 1014 від 18 серпня 2023 року затверджено типову освітню програму для навчання дітей, які виїхали з України внаслідок повномасштабного вторгнення російської федерації й здобувають освіту одночасно у закладах країни перебування та України.

Цим Наказом передбачено вивчення в наших школах тільки тих україномовних предметів, які діти не вивчають за кордоном. Зокрема, затверджено типові навчальні плани для початкової та базової школи й для 9,10 і 11 класів.

Також Наказом дозволяється зараховувати оцінки з тих предметів, які дитина вивчала за кордоном, і коли навчальні програми збігаються.

Міністерство освіти і науки вже напрацювало нормативно-правову базу щодо навчання в українських школах дітей, що перебувають за кордоном, однак коли постають суперечливі питання, то слід звертатись до департаменту освіти і науки Львівської ОВА.