153 роки від дня народження Леся Мартовича: спадщина покутського майстра

12 лютого 2024 року минає 153-я річниця від дня народження Леся Мартовича, видатного українського письменника, громадського діяча та доктора права. Його твори, написані колоритною покутською говіркою, здобули йому славу майстра новели з селянського життя.

Лесь Мартович був одним із трьох членів “Покутської трійці”, об’єднання письменників, до якого також входили Василь Стефаник та Марко Черемшина. Усі троє походили з Покуття (сучасна Івано-Франківська область) і своїми творами змальовували життя та побут цього регіону.

За 44 роки життя Лесь Мартович написав 27 оповідань, які стали українською класикою. Серед них “Нечитальник”, “За межу”, “Забобон”, “Спас”, “Мужицька смерть” та інші. Його твори вражають глибиною психологізму, реалістичним зображенням проблем селянства та щирим співчуттям до простих людей.

Лесь Мартович не лише здобув визнання як письменник, але й активно боровся за українську справу. Він був адвокатом, захищав селян у судах, а також організовував просвітницькі та громадські діяльности.

Похований Лесь Мартович у селі Монастирок Львівського району. Його спадщина – це не лише цінні літературні твори, але й приклад самовідданого служіння своєму народу.

Цікаві факти про Леся Мартовича:

Писати почав у гімназії, а першу новелу “Нечитальник” опублікував у 1889 році.

Займався адвокатською діяльністю, захищаючи селян у судах.

Брав активну участь у громадському житті, організовував читальні та просвітницькі заходи.

Захоплювався фольклором, збирав народні пісні та прислів’я.

Його твори перекладені багатьма мовами світу.

Пам’ятаємо Леся Мартовича як:

Видатного українського письменника.

Майстра новели з селянського життя.

Громадського діяча та борця за українську справу.

Талановитого оповідача та знавця народної мови.

Спадщина Леся Мартовича:

27 оповідань, які стали українською класикою.

Реалістичне зображення життя та проблем селянства.

Глибокий психологізм та щире співчуття до простих людей.

Цінний внесок у розвиток української літератури.

Лесь Мартович – це не лише письменник, це – голос українського села, його душа і його правда.