Для завершення протиаварійних робіт в дерев’яній церкві Собору Преображення Господнього в селі Зарудці, яке тепер належить до Львівської громади, наразі потрібно ще понад мільйон гривень. Дофінансувати реставрацію, щоб завершити роботи до зими, Львівська ОДА просить Львівську міську громаду, до якої тепер належить село Зарудці.
Храм у Зарудцях — пам’ятка архітектури національного значення, збудований 1787 року. Рятують його від 2020 року за кошти обласного бюджету. Наразі 800 тисяч гривень, які передбачені програмою області, використали. Щоб завершити реставрацію ще цього року, не вистачає понад мільйон гривень. Їх департамент архітектури та розвитку містобудування просить у Львівської громади, адже її бюджет для реставраційних потреб наразі у кілька разів більший, ніж гроші всієї обласної програми.
“Щоб завершити розпочаті роботи в дерев’яній церкві Собору Преображення Господнього в селі Зарудці і ввести об’єкт в експлуатацію, потрібно ще один мільйон 250 тисяч гривень. Це може бути співфінансування від Львівської громади, на території якої знаходиться пам‘ятка. Ми вже звернулися з відповідним офіційним листом до Управління охорони історичного середовища Львівської міської ради. Більшість робіт ми вже виконали, зокрема і всі підготовчі роботи під монтаж покрівлі, залишилося лише закупити і накрити дах міддю. Важливо зробити це ще цього року, щоб до зими храм не залишився без покриття», — каже директорка департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської ОДА Олена Василько.
За результатами тендеру, який відбувся наприкінці 2019 року, дерев’яну церкву Собору Преображення Господнього в селі Зарудці мали відреставрувати за 2 мільйона 462 тисячі гривень. У 2020 році підрядник – Товариство з обмеженою відповідальністю «В.Ф.Ф.» – виконав роботи на суму 287 тисяч гривень.
Цьогоріч відновлення храму з обласного бюджету профінансували на 800 тисяч гривень, як і передбачає програма «Охорона, збереження і популяризація історико-культурної спадщини у Львівській області». Крім того, до цієї суми департаменту вдалося додати ще 163 тисячі гривень.
Церква Собору Преображення Господнього в селі Зарудці зберігає винятковий іконостас, створений у другій половині XVІІ століття, виконаний у львівській іконописній школі для Крехівського монастиря, а згодом проданий і перенесений у цей храм. Унікальність цього іконостасу в незвичній структурі — майже весь він розміщений над бароковою стилізованою дерев’яною завісою, яку підтримують янголи.