Ігрова залежність – це серйозне випробування, яке може торкнутися кожного з нас. ВООЗ офіційно визнала ігроманію психічним розладом, що потребує професійної допомоги та підтримки лікаря-психіатра.

Процес розвитку ігрової залежності можна поділити на два етапи: проблемний та патологічний. Проблемний етап – це коли вже формується залежна поведінка, а патологічний етап – це коли гра стає неконтрольованою пристрастю, яка руйнує життя.

Проблемний гравець часто грає на великі суми грошей, які він не може собі дозволити, і це починає впливати на його повсякденне життя, стосунки, роботу чи навчання. Проте він ще здатен контролювати свою гру та її вплив на своє здоров’я та добробут.

Патологічний гравець вже втрачає контроль над своєю ігровою діяльністю, витрачаючи весь свій час, енергію та гроші на гру. Гра стає його головним пріоритетом, що призводить до серйозних проблем, таких як втрата засобів для існування, руйнування сімейних та дружніх стосунків, поглиблення боргів і виникнення психічних проблем.

У 2023 році за підтримки МОЗ України було проведено перше національне дослідження у сфері ігрової залежності (https://bit.ly/4foVciD). Це дослідження дало нам змогу скласти портрети проблемних гравців і розробити ефективні рекомендації для контролю ігрової поведінки та запобігання лудоманії.

Щоб оцінити свій ризик щодо ігрової залежності, скористайтеся тестом самооцінки:

1. Чи програвали ви більше, ніж планували витратити на гру?

2. Чи потрібно було вам грати на більші суми грошей, щоб отримати таке ж відчуття захоплення?

3. Чи намагалися ви відігратися за програш?

4. Чи позичали ви гроші або продавали що-небудь, щоб отримати гроші для азартних ігор?

5. Чи захоплені ви думками про азартні ігри?

6. Чи критикували інші люди вас за гру або говорили вам, що у вас є проблеми з азартними іграми?

7. Чи відчували ви провину або спустошеність через гру в азартні ігри?

8. Чи викликали азартні ігри у вас проблеми зі здоров’ям, включаючи стрес чи почуття тривожності?

9. Чи були азартні ігри причиною фінансових, особистісних, сімейних або ділових проблем?

Результати тесту:

0 балів – азартні ігри без проблем.

1-2 бали – низький рівень проблем.

3-7 балів – помірний рівень проблем; особа у групі ризику виникнення ігрової залежності.

8 балів і більше – наявні серйозні проблеми з азартними іграми; можливий ризик патологічної ігрової залежності.

Якщо ви чи близька вам людина маєте проблеми через ігрову залежність, не зволікайте і зверніться по допомогу до сімейного лікаря або лікаря-психіатра. Ми разом можемо подолати цю проблему!