Діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, мають право на матеріальну підтримку від держави. Втім, часто виникають складнощі із забезпеченням цих прав, тому важливо знати, що передбачено законом і хто відповідальний за надання допомоги.

Виплата при досягненні 18 років

Діти-сироти мають право на одноразову фінансову допомогу, коли досягають повноліття. Ця виплата є важливою, адже вже існували судові справи проти державних органів, які не забезпечили своєчасну виплату.

Наприклад, такий кейс трапився у 2023. Було здійснено позов до суду через ненарахування та невиплату одноразової грошової допомоги (в розмірі не менше шести прожиткових мінімумів) випускникам навчальних закладів Дніпропетровської області, які є дітьми-сиротами та позбавленими батьківського

піклування.

Відповідальність за подання списків на отримання допомоги покладена на Служби у справах дітей (ССД), які зобов’язані формувати та подавати дані до місцевих органів для забезпечення фінансової підтримки.

Соціальна стипендія

Соціальні стипендії надаються під час навчання у закладах фахової передвищої та вищої освіти. Важливо, що ці стипендії не залежать від академічних досягнень і можуть доповнювати академічні стипендії. Для отримання соціальної стипендії потрібно самостійно звернутися до навчального закладу з

відповідною заявою та необхідними документами.

Право на житло

Діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, мають право на отримання житла, якщо вони його не мають. Для того, щоб отримати житло після досягнення повноліття, необхідно подати документи для постановки на облік ще у 16 років.

Однак часто виникає проблема з відтермінуванням, коли дітей переконують «стати на облік після 18 років», що може ускладнити процес отримання житла. Відповідальність за подання документів лежить на законних представниках дитини (прийомні батьки, керівники закладів, де перебуває дитина, або інші особи, що виконують обов’язки опікунів).