Геморагічні гарячки Чикунгунья та денге
Хвороба, викликана вірусом чикунгунья (CHIKVD)
У 2024 році та станом на 8 листопада у всьому світі було зареєстровано приблизно 480 000 випадків CHIKVD та 190 смертей. Загалом 23 країни повідомили про випадки CHIKVD з Америки (15), Азії (6), Африки (1) та Європи (1).
Країни, які повідомили про найбільшу кількість випадків, це Бразилія (403 726), Парагвай (2 744), Аргентина (768) і Болівія (418). З Бразилії повідомлялося про 190 випадків смерті, пов’язаних з CHIKVD.
За межами Америки випадки CHIKVD були зареєстровані в Азії – Індія (69 544),Пакистан (4 964), Таїланд (584), Мальдіви (389),Східний Тимор (195) іМалайзія (80).
Одна африканська країна повідомила про випадки CHIKVD у 2024 році: Сенегал (9).
У 2024 році в материковій Європі було зареєстровано один локальний випадок CHIKVD у Франції.
Денге
З початку 2024 року у всьому світі було зареєстровано понад 14 мільйонів випадків та понад 10 000 смертей, пов’язаних із лихоманкою денге. Більшість випадків у всьому світі було зареєстровано з регіону Південої Америки. У цьому регіоні було зареєстровано понад 12 мільйонів випадків, 53% з яких були лабораторно підтверджені, і понад 7 000 смертей.
Бразилія повідомила про найбільше випадків у 2024 році (понад 9,8 мільйона), за нею йдуть Аргентина, Мексика, Колумбія та Парагвай.
У континентальній Європі про автохтонні випадки повідомили Франція, Італія та Іспанія.
Також повідомлялося про поширення лихоманки денге в Східному Середземномор’ї , Південно-Східній Азії і Західній частинї Тихого океану.
Наразі в Північній і Південній Америці спостерігається найбільший за всю історію спалах лихоманки денге. У результаті з початку року спостерігалося значне збільшення кількості випадків лихоманки денге, завезених до ЄС/ЄЕЗ.
Ймовірність подальшої передачі вірусу лихоманки денге та чикунгунья в материковій Європі пов’язана з імпортом вірусу мандрівниками з вірусемією до сприйнятливих територій із встановленими та активними компетентними переносниками (наприклад,Aedes albopictus іAedes aegypti ). Aedes albopictus євстановлено у значній частині Європи. В Європі та сусідніх регіонах,Aedes aegypti євстановлено на Кіпрі, на східному березі Чорного моря та в найвіддаленішому регіоні Мадейри.
Огляд епідеміології респіраторних вірусів у ЄС/ЄЕЗ
Частота звернень щодо грипоподібних захворювань (ГПЗ) у закладах первинної медичної допомоги та важких гострих респіраторних захворювань (ГРЗІ) у лікарнях залишалася на базовому рівні в більшості країн ЄС/ЄЕЗ. Загалом у цю
пору року всі синдромні показники залишилися на рівнях, порівнянних з попередніми сезонами.
• Активність SARS-CoV-2 у закладах первинної медичної допомоги та лікарнях продовжувала знижуватися на рівні ЄС/ЄЕЗ, причому показники позитивних випадків були нижчими або подібними до тих, що спостерігалися у 2023 році в цю пору року. Проте на рівні країни картина залишилася неоднозначною. Люди віком від 65 років і старше залишаються найбільше хворими на COVID-19.
• Сезонна активність грипу залишалася стабільно низькою в більшості країн ЄС/ЄЕЗ.
• Активність RSV явно зросла порівняно з попереднім тижнем, причому, як і очікувалося, найбільше постраждали діти 0–4 років. Сезонна епідемія RSV, схоже, почалася в ЄС/ЄЕЗ, і всі країни повинні бути готові побачити зростання активності RSV у найближчі тижні.
Випадки пташиного грипу A(H5N1) у людини – США
15 листопада 2024 року CDC США повідомив про шість нових випадків пташиного грипу A(H5) у людей. Серед нових зареєстрованих випадків, штаот Орегон повідомив про свій перший випадок пташиного грипу A(H5N1) серед людей, який був пов’язаний із раніше зареєстрованим спалахом у птахів на товарної птиці в окрузі Клакамас. Влада уважно стежила за людьми, які постраждали від спалаху тварин, і таким чином було виявлено цей випадок. Випадок мав легкі симптоми, лікувався озельтамівіром і одужав.
Решта п’ять нових зареєстрованих випадків походять з Каліфорнії, і всі вони мали контакт з інфікованою молочною худобою. Згідно з даними Центру контролю захворювань США, на даний момент немає доказів передачі збудника від людини до людини.
15 листопада 2024 року органи охорони здоров’я Гаваїв повідомили про нещодавнє виявлення H5N1 за допомогою Національної системи спостереження за стічними водами, яке розслідується Департаментом охорони здоров’я Гаваїв (DOH).
Високопатогенний пташиний грип виявлено у дворовому стаді на території, яка обслуговується відповідними очисними спорудами. Це перше підтверджене виявлення вірусу на Гаваях. Виявлений тут вірус відповідає штаму, який заразив молочних корів і свійську птицю на материку США.
У 2024 році та станом на 15 листопада 2024 року 52 випадки захворювання людей на пташиний грип H5N1 були підтверджені CDC США в семи штатах. Тридцять випадків зараження великою рогатою худобою: Каліфорнія (26), Колорадо (1), Мічиган (2) і Техас (1). У двадцять одиному випадку повідомили про контакт з птицею: Колорадо (9), Орегон (1) і Вашингтон (11).
CDC США провів генетичний аналіз вірусів, виділених із раніше підтверджених випадків. Генетичне секвенування підтвердило, що шість із випадків, зареєстрованих у Каліфорнії, були інфіковані вірусом пташиного грипу A(H5N1) із класу 2.3.4.4b. Усі шість послідовностей генетично тісно пов’язані з вірусом, що викликає інфекції у домашньої молочної худоби.
Оцінка ECDC:
На сьогоднішній день не було жодного підтвердженого випадку інфікування людини грипом A(H5N1) та повідомлень про інфекцію A(H5N1) великої рогатої худоби в ЄС/ЄЕЗ. Генотип B3.13, ідентифікований у великої рогатої худоби та кількох випадків захворювання людей у США, не був виявлений у Європі.
ECDC оцінив ризик зараження від циркулюючих вірусів ВГГП A(H5N1) класу 2.3.4.4b як низький для населення в цілому та від низького до помірного для тих, хто займається діяльністю, яка піддає їх контакту з інфікованими або мертвими тваринами чи забрудненим середовищем ( наприклад, професійний контакт з інфікованими тваринами).
Нагляд за інфекціями вірусу Західного Нілу (ВЗН) – 2024 рік
У 2024 році 19 країн Європи повідомили про 1 375 локальних випадків інфікування ВЗН у людей із відомим місцем зараження. Найраніша та найпізніша дати початку були 1 березня та 13 жовтня 2024 року відповідно.
Місцеві випадки повідомили в Італії (449), Греції (217), Іспанії (131), Угорщині (111), Албанії (102), Румунії (99), Сербії (63), Туреччині (55), Франції (37). , Австрія (34), Німеччині (24), Хорватії (20), Болгарії (14), Словаччині (5), Словенії (5), Косово (4), Кіпрі (2), Північній Македонії (2) і Чехії (1).
У Європі про 113 летальних випадків повідомили Греція (34), Румунія (20), Італія (18), Албанія (13), Іспанія (10), Сербія (5), Туреччина (5), Болгарія (3), Угорщина ( 3), Франція (1) і Північна Македонія (1).
Кількість випадків, зареєстрованих цього року, перевищує середню місячну кількість випадків за останні 10 років. За аналогічний період 2023 року було зареєстровано 781 випадок. Однак цифри нижчі, ніж у 2018 році, коли до цієї пори року було зареєстровано 2038 випадків.
Як спостерігалося в минулі роки, більшість випадків захворювання припадає на чоловіків старше 65 років.
Показники тяжкості порівняні з тими, що спостерігалися в попередні роки, з 91% випадків госпіталізовано, рівень летальності 9% і неврологічні прояви в 69% випадків. Очікується домінування неврологічних випадків, оскільки частіше діагностуються випадки з більш серйозними симптомами.
Крім того, повідомлялося про випадки, пов’язані з поїздкою з-за меж ЄС/ЄЕЗ, у мандрівників, які прибули з Албанії, Боснії та Герцеговини, Індії, Кенії, Марокко, Оману, Тунісу, Уганди, Об’єднаних Арабських Еміратів та Сполучених Штатів.
З ветеринарної точки зору, у 2024 році в Європі було зареєстровано 483 спалахи ВЗН серед непарнокопитних і 435 спалахів серед птахів. Про спалахи серед непарнокопитних повідомили Німеччина (174), Франція (79), Іспанія (67), Австрія (54), Угорщина (41), Італія (34), Португалія (17), Хорватія (8), Польща (6) і Греція (3). Спалахи серед птахів зареєстровані в Італії (307), Німеччині (76), Австрії (20), Іспанії (14), Франції (4), Словенії (4), Угорщині (3), Болгарії (2), Хорватії (2), Польщі (2) і Латвії (1). Найранішою та останньою датами початку спалахів серед птахів та/або однокопитних були 2 квітня 2024 року та 21 жовтня 2024 року відповідно.
Оцінка ECDC:
Як і в попередні роки, пік передачі ВЗН спостерігався в серпні та вересні. Оскільки умови навколишнього середовища стали несприятливими для активності переносників і розмноження вірусів у переносниках, найближчими тижнями очікуються лише спорадичні випадки та випадки, про які повідомляють із запізненням.
Mpox, викликаний вірусом віспи мавп клас I і II – Глобальний спала – 2024 рік
Протягом останнього тижня не було суттєвих змін у глобальних епідеміологічних тенденціях щодо міпоксу. У всьому світі MPXV clade I та clade II циркулюють у різних країнах.
У Каліфорнії зареєстровано один випадок Mpox clade I. Виходячи з наявної інформації, випадок мав історію подорожей до Східної Африки та пов’язаний із триваючим спалахом у Центральній і Східній Африці.
Повідомлення про Mpox через clade Ib за межами Африки повідомили Швеція та Таїланд (серпень 2024 р.), Індія (вересень 2024 р.), Німеччина та Великобританія (жовтень 2024 р.), а нещодавно США (листопад 2024 р.).
Випадки, про які повідомили Швеція, Таїланд, Німеччина, Великобританія та США, мали історію подорожей до Африки, тоді як випадок, про який повідомила Індія, мав історію подорожей до Об’єднаних Арабських Еміратів.
За межами Африки про вторинну передачу mpox clade Ib повідомляється лише у Великобританії.
Загалом, з початку моніторингу у 2022 році та станом на 31 жовтня 2024 року, у 126 країнах було зареєстровано 115 101 підтверджених випадків міпокс (MPXV клас I та клас II).
Епідеміологічна ситуація в Африці.
У 2024 році в Африці було зареєстровано понад 50 000 підтверджених і підозрюваних випадків міпоксу, спричинених класом I та класом II, у тому числі понад 1100 смертей. Це включає понад 12 100 підтверджених випадків, згідно з Африканським CDC.
17 листопада 2024 року Ангола повідомила про один випадок Mpox, хоча клад ще не визначено. Крім того, повідомили про mppox Бурунді, Камерун, Центральноафриканська Республіка, Республіка Конго (Конго), Кот-д’Івуар, ДРК, Габон, Гана, Гвінея, Кенія, Ліберія, Маврикій, Марокко, Нігерія, Руанда , Південна Африка, Уганда, Замбія та Зімбабве.
Що стосується класу Ib, ДРК, Бурунді, Руанда та Уганда повідомили про віспу через клас Ib за минулий тиждень, тоді як немає оновлених даних з Кенії (17 випадків у 2024 році), Замбії (один випадок у 2024 році) та Зімбабве ( два випадки у 2024 році).
За останні шість тижнів ДРК повідомила про 1249 підтверджених випадків і 5 смертей, а в Бурунді – 1063 підтверджені випадки і одну смерть.Глобальний звіт ВООЗ щодо мікози (дані станом на 17 листопада) . ДРК продовжує повідомляти про найбільшу кількість випадків mpox в Африці, а клади Ia та Ib спільно циркулюють. Загалом, згідно з даними ВООЗ, за останні кілька тижнів спостерігається тенденція до зменшення загальної кількості випадків, про які повідомляє DRC.
Загальна в Африці кількість випадків у 2024 році становить 43 862 (9 513 підтверджено), у тому числі понад 1 138 летальних випадків.
Довідково:
• Країни, які повідомляють лише про випадки, пов’язані з подорожами, або про випадки, пов’язані з ними: Німеччина, Індія, Швеція, Таїланд, Великобританія, США, Замбія, Зімбабве;
• Країни, які повідомляють про кластери випадків: Конго, Кенія;
• Країни, які повідомляють про передачу інфекції серед населення: Бурунді, Центральноафриканська Республіка, ДРК, Руанда, Уганда.
Сильна повінь у Східній Іспанії – 2024 рік
13 листопада 2024 р. органи охорони здоров’я автономного співтовариства Валенсія повідомили два підтверджених випадки лептоспірозу.
Раптова повінь завдала значної шкоди східній Іспанії після сильних дощів між 29 і 30 жовтня 2024 року. Повені призвели до жертв і серйозних збоїв у найбільш постраждалих районах, автономному співтоваристві Валенсія та Кастилія Ла-Манча. Інші провінції автономних співтовариств Мурсії та Андалусії також постраждали. Також повідомлялося про збої в інфраструктурі.
З моменту раптової повені 29 та 30 жовтня 2024 року було зареєстровано чотири випадки лептоспірозу. З них два ймовірні випадки виявлені серед волонтерів і очікують підтверджуючих результатів.
ЗМІ повідомили про випадки інтоксикації чадним газом серед волонтерів, які беруть участь у відновлювальних заходах.
Станом на 14 листопада 2024 р. уряд Іспанії повідомив про 224 підтверджені жертви, пов’язані з раптовою повінню, в автономному співтоваристві Валенсія (216), Кастилія-Ла-Манча (7) і Андалусія (1).
Органи охорони здоров’я Іспанії видають рекомендації щодо охорони здоров’я для населення, яке постраждало від раптової повені, а також для волонтерів, які беруть участь у реагуванні. Крім того, іспанські органи охорони здоров’я розробили протокол спостереження для своєчасного виявлення спалахів у контексті раптової повені.
Оцінка ECDC:
Повені є найпоширенішим видом стихійного лиха в Європі. Раптові повені – це значні надзвичайні ситуації, які важко передбачити та призводять до значних руйнувань. Подібні події стали більш поширеними в останні роки, і очікується, що вони відбуватимуться частіше через зміну клімату.
Що стосується заходів щодо запобігання спалахів у постраждалих від повені громадах, вони можуть включати наступне:
• Гігієна рук і дихальних шляхів, а також носіння масок для обличчя є важливими, особливо для переміщених осіб, які перебувають у притулках.
• Використання відповідних засобів захисту для прибирання затоплених будівель та інших територій.
• Плани водного господарства мінімізують ризикЛегіонеллазростання.
• Затоплені території в деяких постраждалих регіонах, можливо, потребують моніторингу та потенційної обробки, щоб запобігти збільшенню популяції комарів, залежно від середньої температури, оскільки Іспанія вступає в холодні місяці.
• Повідомлення про ризики постраждалим громадам є важливою частиною реагування на кризу повені.
Ключові сфери комунікації включають гігієнічні заходи, доступ до безпечної питної води, безпеку харчових продуктів, інструкції щодо безпечного очищення затоплених територій та запобігання зоонозним та іншим захворюванням. Ключові принципи успішної комунікації ризиків включають визначення довіреного представника та надання чітких і дієвих порад із повідомленнями, адаптованими до потреб постраждалих громад.
Ідентифікація cVDPV2 у зразку стічних вод – Польща – 2024 рік
21 листопада 2024 року Польща повідомила, що cVDPV2 було виділено із зразка навколишнього середовища, зібраного у Варшаві 22 жовтня 2024 року. Початковий аналіз показує, що це пов’язано з появою cVDPV2 із Замфари, північна Нігерія, яка була виявлена цього року на міжнародному рівні, зокрема нещодавно в Барселоні, Іспанія.
У зв’язку з нещодавнім інцидентом Держсанепіднагляд вжив ряд заходів. Тестування стічних вод у Варшаві було розширено та посилено нагляд за появою гострого млявого паралічу у дітей до 15 років.
Було підраховано кількість дітей, які не отримали щеплення проти поліомієліту у Варшаві, а також оновлено списки на вакцинацію проти поліомієліту. Медичним установам у Варшаві надано інформацію про необхідність додаткової вакцинації проти поліомієліту невакцинованих дітей та обов’язок повідомляти про інфекційні захворювання та випадки млявого паралічу.
Інформація про поліомієліт також розміщена на сайті та в соціальних мережах Окружної санітарно-епідеміологічної станції у Варшаві.
Школи активно долучилися до інформаційної кампанії, надаючи батькам інформацію про поліомієліт та необхідність проходження щеплень через електронні реєстри.
Оцінка ECDC:
Це перше екологічне виявлення cVDPV2 у Польщі. Система моніторингу не зафіксувала жодного випадку паралічу в країні.
Європейський регіон ВООЗ, включаючи ЄС/ЄЕЗ, залишається вільним від поліомієліту з 2002 року. Інактивовані поліомієлітні вакцини використовуються в усіх країнах ЄС/ЄЕЗ. Графік вакцинації проти поліомієліту в Польщі наразі складається з чотирьох доз інактивованої поліомієлітної вакцини (ІПВ), охоплення щепленнями у 2023 році становило 85% для третьої дози IПВ.
Поки в європейських країнах є невакциновані або недостатньо вакциновані групи населення, а поліомієліт не буде ліквідовано в усьому світі, ризик повторного занесення вірусу в Європу залишається. Дві країнисусіди ЄС/ЄЕЗ (Україна та Боснія та Герцеговина) залишаються під високим ризиком стійкого спалаху поліомієліту після завезення дикого поліовірусу або появи циркулюючого вакцинного поліовірусу (cVDPV). Це пов’язано з неоптимальним виконанням програми вакцинації та низьким популяційним імунітетом.
Триваюча циркуляція дикого поліовірусу типу 1 (WPV1) у Пакистані та Афганістані показує, що все ще існує ризик завезення хвороби до ЄС/ЄЕЗ. Спалахи cVDPV, які виникають і циркулюють через відсутність імунітету від поліомієліту серед населення, також ілюструють потенційний ризик подальшого міжнародного поширення.