Циркулюючий вакцинний поліовірус типу 2 (cVDPV2)

Фінляндія, Німеччина, Польща, Іспанія та Сполучене Королівство нещодавно повідомили про виявлення вакцинного поліовірусу типу 2 у зразках стічних вод.

• Іспанія повідомила про виявлення отриманого від вакцини поліовірусу типу 2 у Каталонії в зразках стічних вод, зібраних у середині вересня в столичній зоні Барселони.

• Польські органи охорони здоров’я опублікували прес-реліз 18 листопада про наявність поліовірусу типу 2 у зразку муніципальних стічних вод, взятому у Варшаві.

• 28 листопада 2024 року органи охорони здоров’я Німеччини повідомили про виявлення вакцинного поліовірусу типу 2 у зразках стічних вод із чотирьох різних міст (Мюнхена, Бонна, Кельна та Гамбурга). (епідеміологічний бюлетень від 5 грудня 2024 року) Повідомляється, що циркулюючий отриманий з вакцини поліовірус типу 2 був виявлений ще в трьох місцях (Дрезден, Дюссельдорф і Майнц).

• 9 грудня 2024 року  органи охорони здоров’я Фінляндії повідомили що вакцинний поліовірус типу 2 був виявлений у зразках стічних вод у Тампере.

• 10 грудня 2024 року Сполучене Королівство повідомило що отриманий з вакцини поліовірус типу 2 був виявлений у Лідсі, Лондоні та Західному Ессексі.

Оцінка ECDC:

Хоча вплив на здоров’я населення та значення результатів проб стічних вод ще належить визначити, пріоритетні дії залишаються незмінними: ефективне спостереження та високий рівень охоплення вакцинацією в усіх громадах. Європа продовжує мати високий потенціал для досягнення обох цих цілей.

Не було зареєстровано жодного випадку паралічу в жодній із країн, де виявлено cVDPV2 у навколишньому середовищі.

Європейський регіон ВООЗ, включаючи ЄС/ЄЕЗ, залишається вільним від поліомієліту з 2002 року. Інактивовані поліомієлітні вакцини використовуються в усіх країнах ЄС/ЄЕЗ.

Незважаючи на те, що в європейських країнах є не вакциновані або недостатньо вакциновані групи населення, а поліомієліт не було викорінено в усьому світі, ризик повторного занесення вірусу в Європу залишається. Дві країни-сусіди ЄС/ЄЕЗ (Боснія і Герцеговина та Україна) залишаються під високим ризиком спалаху поліомієліту після імпорту дикого поліовірусу або появи циркулюючого вакцинного поліовірусу (cVDPV). Це пов’язано з неоптимальним виконанням програми вакцинації та низьким популяційним імунітетом.

Триваюча циркуляція дикого поліовірусу типу 1 (WPV1) у Пакистані та Афганістані показує, що все ще існує ризик імпорту хвороби до ЄС/ЄЕЗ. Спалахи  cVDPV, які виникають через відсутність імунітету від поліомієліту серед населення, також ілюструють потенційний ризик подальшого міжнародного поширення.

Рекомендації

Щоб обмежити ризик повторного зараження та стійкої передачі WPV та cVDPV у ЄС/ЄЕЗ, вкрай важливо підтримувати високий рівень охоплення вакцинацією населення в цілому та збільшити охоплення щепленнями населення з недостатньою

імунізацією. Слід приділити особливу увагу забезпеченню захисту дітей, включаючи своєчасне введення вакцини проти поліомієліту, включеної до первинної вакцинації, яка проводиться в країнах ЄС/ЄЕЗ як частина рутинних програм вакцинації.

Крім того, у рамках зусиль з імунізації та з метою захисту найбільш уразливих груп дітей та осіб різного віку, які в’їжджають до ЄС/ЄЕЗ, слід оцінити їхній статус вакцинації та запропонувати щеплення, якщо вони оцінюються як недостатньо імунізовані.

Країни повинні переглянути свої дані щодо охоплення вакцинацією проти поліомієліту, в тому числі на субнаціональному рівні, і переконатися, що серед населення немає прогалин в імунітеті та є можливість ідентифікувати циркуляцію вірусу за допомогою добре працюючих систем епіднагляду.

Спостереження за гострим млявим паралічем (AFP) є золотим стандартом для виявлення випадків поліомієліту та необхідним для глобальної ліквідації поліомієліту. Це включає виявлення випадків, збір зразків, лабораторний аналіз і картування вірусу для визначення походження штаму. Дослідження збірних зразків фекалій людини за допомогою нагляду за навколишнім середовищем пов’язує ізоляти вірусу поліомієліту від невідомих осіб із населенням, що обслуговується системою стічних вод.

Тестування на дикий вірус поліомієліту (WPV) і вакцинний поліовірус (VDPV) у стічних водах може надати цінну додаткову інформацію, особливо в міських популяціях, де нагляд за ОВП відсутній або сумнівний, є підозра на постійну циркуляцію вірусу або часте повторне занесення вірусу.

Mpox (віспа мавп) в ЄС/ЄЕЗ

З моменту останнього оновлення 8 листопада 2024 року та станом на 12 грудня 2024 року було зареєстровано 150 випадків віспи з 14 країн ЄС/ЄЕЗ: Німеччина (51), Іспанія (43), Нідерланди (20), Австрія (7), Франція (5), Греція (5), Ірландія (4), Італія (4), Бельгія (3), Норвегія (3), Чехія (2), Болгарія (1), Хорватія (1) і Словаччина (1).

 З 8 листопада 2024 року жодна нова країна не повідомляла про підтверджені випадки.

Станом на 12 грудня 2024 році від початку року в ЄС/ЄЕЗ було зареєстровано загалом 1496 випадків віспи.

Від початку спалаху віспи mpox і станом на 12 грудня 2024 року було зареєстровано 23 478 підтверджених випадків віспи mpox з 29 країн ЄС/ЄЕЗ: Іспанії (8 429), Франції (4 371), Німеччині (4 023), Нідерландах ( 1 412), Португалії (1205), Італії (1 079), Бельгії (845), Австрії (363), Швеції (305), Ірландії (265), Польщі (225), Данії (209), Норвегії (119), Греції (107), Чехії (92), Угорщині (85), Люксембургу (62), Румунії (48), Словенії (47), Фінляндії (43), Мальті (38), Хорватії (35), Словаччині (18), Ісландії (17), Естонії (11), Болгарії (8), Латвії (6), Литві (6) і Кіпрі (5).

Повідомляється про смертельні випадки з: Іспанії (3), Бельгії (2), Португалії (2), Австрії (1) і Чехії (1).

З початку спалаху віспи у 2022 році та станом на12 грудня   2024 році такі країни Західних Балкан повідомили про підтверджені випадки міпоксу: Сербія (40), Боснія і Герцеговина (9) і Чорногорія (2). Крім того, про 12 випадків повідомила Туреччина.

У ЄС/ЄЕЗ було зареєстровано два випадки MPXV класу Ib. Про один випадок повідомила Швеція в серпні 2024 року, і ще про один – Німеччина в жовтні 2024 року. Обидва випадки повідомили про подорожі до постраждалих країн.

 В ЄС/ЄЕЗ не повідомлялося про вторинну передачу клади Ib. Усі інші випадки mpox з доступною інформацією про клас, зареєстровані в ЄС/ЄЕЗ, були спричинені MPXV класу IIb.

Випадки, зареєстровані у 2024 році, мають той самий епідеміологічний профіль, що й ті, що були зареєстровані з початку спалаху в ЄС/ЄЕЗ, причому більшість випадків становлять чоловіки, а статевий контакт між чоловіками, які мають секс з чоловіками, залишається основним шляхом передачі.

Оцінка ECDC:

Кількість нових інфекцій залишається відносно низькою в ЄС/ЄЕЗ, хоча в листопаді спостерігалося невелике зростання порівняно з жовтнем. Це зростання продовжує тенденцію до зростання, яка спостерігалася в попередні місяці, хоча й з дуже малою кількістю зареєстрованих випадків.

Загальний ризик інфікування MPXV оцінюється як низький для ЧСЧ і дуже низький для широкої популяції в ЄС/ЄЕЗ.

Огляд епідеміології респіраторних вірусів у ЄС/ЄЕЗ

• Загалом синдромальні показники первинної та вторинної медичної допомоги залишаються на рівні, порівнянному з цим періодом у попередні роки. Показники первинної медичної допомоги з приводу гострих респіраторних захворювань (ГРЗ) зросли в кількох країнах за останні тижні, причому чотири країни наразі повідомляють про активність вище базового рівня. Показники первинної медичної

допомоги з приводу грипоподібних захворювань (ГПЗ) також зросли в кількох країнах за останні тижні, причому п’ять країн наразі повідомляють про активність, яка перевищує вихідний рівень. У закладах вторинної медичної допомоги рівень важких гострих респіраторних захворювань (ГРВІ) подібний або нижчий за рівень, який спостерігався в цей час у попередні роки.

• Активність грипу зростає: у восьми країнах, що повідомили про показники позитивних результатів тестів на грип  у первинній медичній допомозі на рівні 10% або вище. Сукупний показник позитивних результатів тесту на первинній ланці медичної допомоги на рівні ЄС/ЄЕЗ становить 10%, що свідчить про початок зимової епідемії грипу в регіоні.

• Активність РСВ зростає, причому три країни повідомили про позитивні результати тестів первинної медичної допомоги на рівні або вище 10%. Загальний показник позитивних результатів тестів в первинній медичній допомозі на рівні ЄС/ЄЕЗ становить 8%.

• Активність SARS-CoV-2 у закладах первинної медичної допомоги та лікарнях продовжує знижуватися або залишається стабільною на рівні ЄС/ ЄЕЗ, із нижчими показниками сукупних позитивних результатів тесту, ніж ті, що спостерігалися у 2023 році в цю пору року.

Оцінка ECDC:

Хоча кількість пацієнтів, які звертаються до первинної медичної допомоги та лікарень із приводу респіраторних захворювань, залишається на очікуваному рівні для цієї пори року, у ЄС/ЄЕЗ спостерігається різке зростання активності вірусу грипу та респіраторно-синтиціального вірусу (РСВ). Хоча більшість зареєстрованих випадків RSV є серед дуже маленьких дітей, особи віком від 65 років також знаходяться в групі ризику і можуть розвинути важкі захворювання. У той час як випадки госпіталізації через грип спостерігаються в усіх вікових групах, особи віком 65 років і старші мають найвищий ризик госпіталізації та тяжких наслідків. Активність SARS-CoV-2 продовжує знижуватися, але залишається високою в деяких країнах, які звітують, причому особи віком 65 років і старше мають найбільший ризик важкого захворювання.

Країни повинні бути готові до подальшого зростання активності грипу та РСВ протягом наступних тижнів і взяти до уваги методи профілактики та контролю інфекцій у закладах охорони здоров’я .

Незважаючи на зниження активності SARS-CoV-2, залишається важливим продовжувати моніторинг впливу SARS-CoV-2.

Вакцинація є найефективнішим засобом захисту від більш важких форм респіраторних вірусних захворювань. Кампанії вакцинації розпочалися в багатьох країнах ЄС/ЄЕЗ, і зусилля щодо вакцинації мають продовжуватися. Незважаючи на те, що вакцинація проти COVID-19 продовжує захищати від важких захворювань, її ефект з часом слабшає, і особи з підвищеним ризиком повинні бути в курсі вакцинації проти COVID-19 відповідно до національних рекомендацій.

Подібним чином вакцинація проти вірусів грипу допомагає обмежити тяжкі наслідки захворювання для людей із високим ризиком. Тому медичні працівники та особи з підвищеним ризиком повинні бути в курсі вакцинації проти грипу відповідно до національних рекомендацій.

Кілька країн зараз також роблять вакцинацію проти RSV доступною для вагітних жінок і літніх людей, а також імунізацію моноклональними антитілами для новонароджених.

Гепатит А

Іспанія повідомила про збільшення випадків гепатиту А протягом 2024 року. Станом на 27 листопада 2024 року 720 випадків місцевого гепатиту А та 133 завезені випадки.

У 2023 році 255 випадків місцевого гепатиту та зареєстровано 73 завезені випадки. Зростання помітне в 10 регіонах Іспанії.

Спостерігається зростання захворюваності як серед чоловіків, так і серед жінок у різних вікових групах, найбільший приріст спостерігається серед чоловіків у віковій групі від 15 до 44 років.

Були проведені епідеміологічні дослідження та встановлено, що 88 випадків належать до 26 невеликих кластерів з медіаною 2 особи в кожному (мін. 2 – максимум 13 випадків). Два спалахи в дитсадках склали 11 та 13 випадків. Ці 88 випадків складають лише близько 10% усіх випадків, і серед них немає чіткого епідеміологічного зв’язку з передачею серед чоловіків, які мають секс з чоловіками. Проте, серед зареєстрованих випадків спостерігається збільшення співвідношення чоловіків і жінок порівняно з попередніми роками (2,09 проти 1,3 і 1,4), і передбачається, що статеві контакти між чоловіками спричиняють певну частину цієї  передачі.

Під час цього спалаху було секвеновано 70 ізолятів, і 20 ізолятів належать до того самого штаму VRD_521_2016, який був пов’язаний із великим європейським спалахом у 2016-2017 роках серед чоловіків, які мають секс з чоловіками.

Наприкінці лютого 2024 року Португалія повідомила про спалах гепатиту А, переважно пов’язаного із статевим шляхом серед чоловіків, які мають секс з чоловіками. З серпня 2024 року епідеміологічна ситуація стабілізувалася, захворюваність на нові випадки має тенденцію до зниження після піку, який спостерігався на початку року. Протягом 2024 року та до 1 грудня 2024 року в Португалії було зареєстровано 267 підтверджених випадків гепатиту А, 98 з яких підтверджені випадки з найбільш вірогідною формою передачі статевим шляхом, переважно у чоловіків віком від 20 до 49 років.

Кількість зареєстрованих випадків серед чоловіків, які мають секс з чоловіками, збільшується порівняно з попередніми роками –  2018 (82), 2019 (42), 2020 (20), 2021 (13), 2022 (30), 2023 (39).

Оцінка ECDC:

Секс між чоловіками міг спричиняти передачу HAV в Іспанії. Чоловіки, які мають статеві стосунки з чоловіками, піддаються ризику інфікування HAV під час сексуальних практик, які сприяють фекально-оральній передачі вірусу. Вакцинація проти гепатиту А, яка є безпечною та високоефективною, є основним варіантом відповіді в контексті поточної циркуляції ВГА генотипу IA серед чоловіків, які мають

секс з чоловіками.

Всесвітня організація охорони здоров’я та більшість країн ЄС/ЄЕЗ рекомендують вакцинацію проти гепатиту А для чоловіків, які мають статеві контакти з чоловіками. Керівництво ECDC рекомендує проводити вакцинацію проти гепатиту А та пропагувати її чоловікам, які мають секс з чоловіками. Це особливо важливо для чоловіків, які займаються сексом з чоловіками, які живуть або подорожують у районах, де повідомляють про спалахи, чоловіків, які мають секс з чоловіками, які подорожують до ендемічних районів, відвідують масові зібрання або мають ризик серйозних наслідків – наприклад, через основне хронічне захворювання.

Кір

У жовтні 2024 року 13 країн повідомили про 181 випадок кору та 14 країн про нуль випадків.

За останні 12 місяців, з 1 листопада 2023 року по 31 жовтня 2024 року, 30 держав-членів ЄС/ЄЕЗ повідомили про 18 044 випадки кору –  7 978 (44,2%)  у дітей віком до п’яти років, а 5 165 (28,6%) випадків були у віці 15 років і старше. Найвищий рівень повідомлень спостерігався у немовлят віком до одного року (579,3 випадків на мільйон) і дітей віком 1-4 роки (337,9 випадків на мільйон).

13 228 (87,2%) були невакцинованими, 1 256 (8,3%) були щеплені однією дозою

протикорової вакцини, 634 (4,2%) були вакциновано двома і більше дозами, щеплено – 25 (0,2%) з невідомою кількістю доз.

Протягом 12-місячного періоду ECDC повідомила про 13 смертельних випадків (летальність (CFR 0,1%), пов’язаних із кором, з Румунії (12) та Ірландії (один).

Австрія повідомила про 509 підтверджених випадків кору в 2024 році станом на 3 грудня 2024 року, збільшення на три випадки з 12 листопада 2024 року.

Чехія повідомила про відсутність випадків кору у вересні та жовтні 2024 р. Один випадок кору зареєстровано в листопаді 2024 р., а станом на 1 грудня  2024 р. було зареєстровано 34 випадки кору.

Німеччина повідомила про 199 випадків у вересні та жовтні 2024 року (33-44 тижні). Загалом у 2024 році було зареєстровано 636 випадків кору (дані станом на 9 грудня 2024 року), причому 21 випадок було зареєстровано протягом 45-49 тижнів.

Угорщина повідомила про 31 випадок кору у 2024 році та станом на 1 грудня 2024 року, збільшення на один випадок порівняно з 3 листопада 2024 року.

Ірландія повідомила про 187 випадків кору у 2024 році (дані станом на 30 листопада 2024 року), що на 40 випадків більше, ніж 6 листопада 2024 року.

Латвія повідомила про відсутність випадків захворювання на кір у 2024 році та станом на 26 листопада 2024 року.

Литва повідомила про 30 випадків у 2024 році (дані станом на 9 грудня 2024 року), що на два випадки більше, ніж 6 листопада 2024 року.

Європейське регіональне бюро ВООЗ (ЄВРОПА ВООЗ) повідомило про 104 849 випадків кору у 2024 році. Найбільше випадків кору повідомили: Казахстан (27 967), Російська Федерація (21 249), Азербайджан (16 685), Киргизстан (13 050) і Великобританія (2 756).

Регіональне бюро ВООЗ для Африки (WHO AFRO) повідомило про 80 769 випадків кору в 2024 році. Найбільше випадків зафіксовано в Ефіопії (28 139), Нігерії (10 237), Буркіна-Фасо (7 147), Кот-д’Івуарі ( 6 464) і Демократичній Республіці Конго (4 489).

Регіональне бюро ВООЗ для Америки (WHO PAHO) повідомило про 436 випадків кору у 2024 році. Більшість випадків (280) було зареєстровано у Сполучених Штатах.

Регіональне бюро ВООЗ для Східного Середземномор’я (ВООЗ EMRO) повідомило про 88 751 випадок кору в 2024 році. Найбільше випадків зафіксовано в Іраку (32 179), Пакистані (23 596), Ємені (19 988), Афганістані (8 816). ) і Сомалі (1306).

Регіональне бюро ВООЗ для Південно-Східної Азії (WHO SEARO) повідомило про 32 838 випадків кору в 2024 році. Найбільше випадків зафіксовано в Індії (19 852), Таїланді (7 507), Індонезії (4 718), Шрі-Ланці ( 296) і Непал (222).

Регіональне бюро ВООЗ для Західної частини Тихого океану (WHO WPRO) повідомило про 9 207 випадків кору у 2024 році. Наступні п’ять країн повідомили про найбільше випадків: Філіппіни (3 686), Малайзія (3 574), Китай (939), В’єтнам ( 852) і Республіка Корея (47).

Оцінка ECDC:

Загальна кількість випадків кору в ЄС/ЄЕЗ неухильно зростає з червня 2023 року. Однак у жовтні 2024 року кількість зареєстрованих випадків зменшилася. Захворюваність на кір може продовжувати зростати в ЄС/ЄЕЗ у найближчі місяці. Це пов’язано з неоптимальним охопленням вакцинацією протикоревмісними вакцинами (MCV) у ряді країн ЄС/ЄЕЗ (<95% у багатьох з цих країн), а також високою ймовірністю імпорту з територій, де спостерігається висока циркуляція .

Оскільки очікується, що найближчим часом кількість випадків зросте, ECDC закликає органи охорони здоров’я ЄС/ЄЕЗ зосередитися на таких сферах:

• Усунути прогалини в імунітеті, досягти та підтримувати високий рівень охоплення вакцинацією проти MCV(> 95% з другою дозою). Життєво важливо забезпечити своєчасне введення першої та другої дози вакцинації немовлятам і дітям відповідно до національних графіків. Також важливо ідентифікувати та вакцинувати відповідних осіб (наприклад, підлітків і дорослих без імунітету) у програмах імунізації (як рекомендовано місцевими та національними органами влади).

• Прагніть до якісного спостереження, а також відповідний потенціал громадської охорони здоров’я, особливо для раннього виявлення, діагностики, реагування та контролю спалахів.

• Підвищення клінічної обізнаності медичних працівників.

• Сприяти сприйняттю та використанню вакцинивикористовуючи конкретні стратегії комунікації ризиків і визначаючи чинники неоптимального сприйняття та поглинання вакцини MMR, щоб гарантувати впровадження індивідуальних втручань у відповідь.

• Подолання бар’єрів і взаємодія з населенням, яке недостатньо забезпечене. Необхідно контролювати системні бар’єри, які впливають на одержання вакцини в недостатньо охоплених, ізольованих і важкодоступних популяціях, і вирішувати їх за допомогою цільових стратегій, щоб зменшити нерівність у отриманні вакцини.

Сезонний нагляд за інфекціями вірусу Західного Нілу

У 2024 році та станом на 4 грудня 2024 року 19 країн Європи повідомили про 1436 локальних випадків інфікування людей ВЗН із відомим місцем зараження. Першою  та останньою датою початку були відповідно 1 березня 2024 р. та 25

жовтня 2024 р. Про локальні випадки повідомили Італія (455), Греція (217), Іспанія (138), Угорщина (111), Албанія (106), Румунія (99), Туреччина (90), Сербія (63), Франція (39), Австрія (34), Німеччина (27), Хорватія (20), Болгарія (16), Словаччина (6), Словенія (5), Косово* (4), Кіпр (2), Чехія (2) і Північна Македонія (2).

 У Європі про 125 летальних випадків повідомили Греція (34), Італія (21), Румунія (20), Іспанія (15), Албанія (13), Туреччина (7), Угорщина (5), Сербія (5), Болгарія ( 3), Франції (1) і Північної Македонії (1).

Кількість випадків, зареєстрованих цього року, перевищує середню місячну кількість випадків за останні 10 років. За аналогічний період 2023 року було зареєстровано 802 випадки. Однак цифри нижчі, ніж у 2018 році, коли до цієї пори року було зареєстровано 2115 випадків.

Як спостерігалося і в попередні роки, найбільше хворих припадає на чоловіків старше 65 років. Показники тяжкості можна порівняти з показниками попередніх років: 91% випадків були госпіталізовані, летальність 9% і неврологічні прояви у 68% випадків. Очікується домінування неврологічних випадків, оскільки частіше діагностуються випадки з більш серйозними симптомами.

Крім того, повідомлялося про випадки, пов’язані з подорожами з-за меж ЄС/ЄЕЗ, у мандрівників, які прибули з Албанії, Анголи, Боснії та Герцеговини, Єгипту, Індії, Кенії, Марокко, Оману, Тунісу, Туреччини, Уганди, Об’єднаних Арабських Еміратів та США.

З точки зору ветеринарії, у 2024 році в Європі було зареєстровано 494 спалахи ВЗН серед непарнокопитних і 447 спалахів серед птахів. Про спалахи серед непарнокопитних повідомили Німеччина (177), Франція (83), Іспанія (68), Австрія (55), Угорщина (41), Італія (36), Португалія (17), Хорватія (8), Польща (6) і Греція (3). Спалахи серед птахів зареєстровані в Італії (312), Німеччині (80), Австрії (20), Іспанії (14), Словенії (6), Франції (5), Угорщині (3), Болгарії (2), Хорватії (2). ), Польщі (2) і Латвії (1).

Невідома хвороба – Демократична Республіка Конго – 2024 рік

12 грудня 2024 року .CDC Африки повідомили, що загальна кількість випадків невідомої хвороби, зареєстрованих у провінції Кванго в Демократичній Республіці Конго, становить 527, включаючи 32 смерті. Група експертів, яка прибула, проводить

епідеміологічне розслідування, і було зібрано зразки для тестування.

 Раніше, 10 грудня 2024 року Всесвітня організація охорони здоров’я повідомила, що під час початкових тестів 10 із 12 зібраних зразків виявилися позитивними на малярію.

Необхідно провести подальше тестування зібраних зразків для підтвердження будь-якого збудника(-ів) і діагнозу.

Фон

4 грудня 2024 року органи охорони здоров’я Демократичної Республіки Конго видали прес-реліз про зареєстрований спалах хвороби невідомого походження в охоронній зоні Панзі, провінція Кванго. 8 грудня 2024 року Всесвітня організація охорони здоров’я опублікувала новини про спалахи захворювань (DON), узагальнюючи доступну інформацію про недіагностовану хворобу, зареєстровану в Демократичній Республіці Конго (ДРК).

Пік зареєстрованих випадків припав на тиждень, що закінчився 9 листопада 2024 року, і спалах триває.

• Були випадки смерті поза межами медичних закладів, які все ще розслідуються.

• Більшість хворих – діти 0-14 років (64,3%), 0-59 місяців (53%); 59,9% жінки. Загалом 71% смертей припадало на дітей віком до 15 років і 54,8% — на дітей віком <5 років. У всіх важких випадках повідомлялося про недоїдання.

• Симптоми, про які повідомляли пацієнти, включали: лихоманку (96,5%), кашель (87,9%), втома (60,9%) і нежить (57,8%). Симптомами пери летальних випадках були утруднене дихання, анемія та ознаки гострого недоїдання.

В області, де реєструється хвороба, продовольча безпека погіршилася за останні місяці, спостерігається низький рівень охоплення вакцинацією, обмежений доступ до діагностики та якісного ведення випадків. Крім того, не вистачає запасів і транспортних засобів, не вистачає медичного персоналу, а заходи боротьби з малярією дуже обмежені.

Деякі заходи щодо реагування громадської охорони здоров’я включають:

• Були скликані зустрічі з партнерами та координаційні зустрічі проводяться на національному рівні за участю провінційних команд.

• Було розроблено визначення випадку, яке включає спостережувані клінічні симптоми. Проводиться активний пошук справ та перегляд реєстрів. Організовується пошук випадків у громаді, поки триває збір даних та розслідування смертей у громаді.

• Провінційна група швидкого реагування була розгорнута 30 листопада, а міждисциплінарна група національного рівня з експертами ВООЗ була розгорнута 7 грудня таприбув в районі 10 грудня 2024 року.

• Було транспортовано лабораторне обладнання для збору зразків і тестування  у Кіншасі.

Надано ШДТ на малярію та COVID-19.

Оцінка ECDC:

Незважаючи на те, що причину цієї групи випадків ще не встановлено, і дослідження тривають, ми знаємо, що вона викликає важкі захворювання лише в осіб із недоїданням. Ймовірною причиною того, чому збудник не був визначений негайно, була відсутність місцевих діагностичних можливостей. Беручи до уваги ці елементи та очікуючи результатів лабораторних досліджень, ECDC оцінює, що ризик, який становить ця подія для країн ЄС/ЄЕЗ, низький. ECDC переоцінить ризик, коли стануть доступними результати поточних мікробіологічних досліджень.

Пташиний грип A(H9N2)

Про два випадки пташиного грипу A(H9N2) було повідомлено у звіті про пташиний грип, опублікованому Центром охорони здоров’я Гонконгу 10 грудня 2024 року.

Перший випадок – це однорічна дитина з провінції Гуйчжоу, у якої симптоми з’явилися 28 жовтня 2024 року.

Другий випадок – також однорічна дитина, жителька провінції Гуансі, у якої симптоми з’явилися 18 жовтня.

Фон: У 2024 році Китай повідомив ВООЗ про 18 випадків зараження людей H9N2. З 2015 року ВООЗ повідомила про загалом 110 випадків інфікування людини пташиним грипом A(H9N2), у тому числі про два випадки смерті.

Оцінка ECDC:

Спорадичні випадки захворювання людей на пташиний грип А (H9N2) спостерігалися за межами ЄС/ЄЕЗ, переважно серед маленьких дітей. Прямий контакт з інфікованими птахами або забрудненим середовищем є найбільш імовірним джерелом зараження людини вірусами пташиного грипу. Грип А(H9N2) у більшості випадків протікає в легкій формі. На сьогоднішній день не було повідомлено про кластери інфекцій людини A(H9N2). За даними ВООЗ, ймовірність передачі A(H9N2) від людини до людини низька, оскільки немає доказів того, що вірус набув здатності до стійкої передачі серед людей.

На сьогоднішній день не було зареєстровано жодного випадку захворювання людей на пташиний грип A(H9N2) в ЄС/ЄЕЗ, і ризик для здоров’я людей у регіоні наразі вважається дуже низьким.

Лихоманки Чикунгунья та денге.

У 2024 році та станом на 30 листопада у всьому світі було зареєстровано приблизно 480 000 випадків  лихоманки Чикунгуньята понад 200 смертей. Загалом 23 країни повідомили про випадки хворби з Америки (15), Азії (6), Африки (1) та Європи (1).

Більшість країн, які повідомляють про високий тягар лихоманки Чикунгунья, походять з Південної та Центральної Америки. Країни, які повідомили про найбільшу кількість випадків, це Бразилія (407 250), Парагвай (3 104), Аргентина (768) і Болівія (451).

За межами Америки випадки лихоманки були зареєстровані в Азії – Індія (69 544),Пакистан (5 726),Таїланд (661),Мальдіви (389),Східний Тимор (195) і Малайзія (80).

Одна африканська країна повідомила про випадки лихоманки у 2024 році: Сенегал (9).

У 2024 році в континентальній Європі було зареєстровано один локальний випадок хвороби – Франція . Крім того, було 44 випадки місцевого походження. Це перші локальні випадки, виявлені за понад 10 років.

З Бразилії повідомлялося про випадки смерті, пов’язані з лихоманкою Чикунгунья .

Денге

Від початку 2024 року у всьому світі було зареєстровано понад 14 мільйонів випадків лихоманки денге та понад 10 000 смертей, пов’язаних  з нею.

Більшість випадків у всьому світі було зареєстровано з регіону Південної Америки.. У 2024 році в цьому регіоні було зареєстровано понад 12,5 мільйонів випадків захворювання, 53% з яких були лабораторно підтверджені, і понад 7 000 смертей. Бразилія повідомила про найбільше випадків у 2024 році (понад 10 мільйонів), за нею йдуть Аргентина, Мексика, Колумбія та Парагвай.

У континентальній Європі були автохтонні випадки у Франції, Італії та Іспанії.

Зростання випадків лихоманки денге, про яке раніше повідомлялося в Гваделупі, продовжується. Протягом тижня, що закінчився 10 листопада, було зареєстровано 175 підтверджених випадків, а станом на 17 листопада 2024 року  ще 170.

Поточна ситуація класифікується як епідемія фази 4 рівня 1 (підтверджена епідемія)

Епідемія на початку цього року була спричинена серотипом DENV-2, тоді як останнім часом спостерігається збільшення частки серотипу DENV-3 (100% зразків, протестованих із 2 по 19 листопада 2024 року, були серотипом DENV-3).

Повідомляється про поширення лихоманки денге в країнах  Східного Середземномор’ї , Африки, Південно-Східної Азії і Західній частині Тихого океану.