Визначити, чи правильно ми харчуємося і чи наша вага відповідає фізіологічним потребам можна за допомогою показника індексу маси тіла. Як і для чого його визначати розповіла Наталія Іванченко, керівниця Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ, експертка департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА з епідеміології та вакцинопрофілактики.

«Якщо людина неправильно харчується, в неї виникає ризик багатьох захворювань, до яких належать цукровий діабет, ожиріння, серцево-судинні захворювання, ендокринологічні захворювання, порушення репродуктивної функції та ін. Індекс маси тіла (ІМТ) – формула, за якою можна розрахувати співвідношення зросту людини до її ваги. Як визначити ІМТ? Вагу у кілограмах поділити на зріст в метрах, піднесених до квадрата. Наприклад: 65 кг/ (1,67 м × 1,67 м) = 23,3», – пояснює Наталія Іванченко.

«Якщо показник нижчий від 18,5, це означає, що вага людини є меншою від належної і їй варто вжити корекції у своєму раціоні. Значення ІМТ від 18,5 до 25 – означає, що в людини абсолютно коректне і правильне співвідношення зросту до ваги. Від 25 до 29 – свідчить про надмірну вагу, і відповідно свідчить про ризик виникнення серцево-судинних захворювань, цукрового діабету, ожиріння.

Перевищення ІМТ позначки 30 свідчить про ожиріння. Необхідно звернутися до лікаря, щоб підібрати раціональне харчування і розробити схему фізичних навантажень», – розповіла керівниця обласного центру контролю та профілактики хвороб.

Загальні рекомендації, на яких наголошує Наталія Іванченко:

  • Проходити мінімум 3000 кроків на день;
  • Не нехтувати сніданком і їсти кожних 3 год невеликими порціями;
  • Не їсти після 18:00
  • Споживати мінімум 2 л води за добу.

Переглянути повну версію лекції можна за посиланням.

Нагадаємо, у межах проєкту «Почуй лікаря» волонтери (переважно студенти медичних навчальних закладів) знайомитимуть учнів 9-10-х класів з основними заходами профілактики проблем зі здоров’ям та пропагування здорового способу життя. Разом з ними у проєкті беруть участь експерти департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА.