Насильство в сім’ї – це одна з найбільш поширених у світі форм порушення прав людини. Проблема сімейного насильства надзвичайно важлива передусім тому, що сім’я є основою суспільства і повинна перебувати під особливим захистом держави. Насильство й жорстокість у сім’ї не лише руйнують гармонію і злагоду в ній, а й виступають однією з передумов злочинності в суспільстві загалом. На даний час спостерігаються тенденції до поширення насильницьких дій у сім’ї, на міжособистісному рівні, у стосунках батьків і дітей, чоловіка і жінки.
Найчастішими проявами насильства, від яких страждають жінки є: словесні образи (нецензурна лайка, картання); психологічний тиск (приниження гідності у присутності сторонніх, залякування, плітки); фізичне насильство (побиття, загроза для життя); сексуальне примушення.
Насильство над дітьми – це болісне питання, що викликає серйозну стурбованість суспільства. Його можна поділити на чотири категорії:
– нехтування – хронічна нездатність батьків або осіб, що здійснюють догляд, забезпечити основні потреби дитини у відповідній її віку турботі, в їжі, одязі, житлі, медичному догляді, освіті, захисті та догляді.
– психологічне насильство – це поведінка, яка завдає шкоди емоційному розвитку дитини та її почуттю власної гідності.
– фізичне насильство – це фізичне травмування дитини, причому не тільки коли наявні його відповідні ознаки (синці, поранення, переломи), а й такі різновиди фізичного насильства, коли ознаки неможливо виявити одразу, оскільки вони проявляються пізніше.
– сексуальне насильство – це всі види сексуального контакту між дорослими та дітьми, а також примушення дітей до близького контакту між собою. Сексуальне насильство та сексуальна експлуатація є одним з найбільш тяжких порушень прав дитини.
Першим кроком до подолання проблеми насильства в родині має стати її усвідомлення. Кожен, хто потерпає від насильства, має сказати “Ні!” насильству у власній родині. Не дозволяйте нікому принижувати та ображати вас! Ви маєте право на безпечне життя без знущань та страху !
Якщо ви потребуєте консультації або роз’яснення з питань домашнього насильства, якщо залишатися вдома небезпечно і це загрожує вашому здоров’ю чи життю, слід звернутися за такими номерами телефонів:
102–Національна поліція України
0 800 213 103 – контакт-центр системи надання безоплатної правової допомоги;
0 800 500 335, або з мобільного 116-123 (цілодобово) – Національна гаряча лінія з питань запобігання домашнього насильства, торгівлею людьми та гендерної дискримінації.
1547 – Державний кол-центр з питань запобігання домашньому насильству.