Корисні поради, що допоможуть залишитись ситими й у теплі в період несправності електромереж

Передивіться тривожну валізку.

Обов’язково подбайте про:
• ліхтарик із запасними батарейками чи акумулятором;
• заряджений павербанк (якщо родина велика, бажано декілька). Це допоможе залишатися на зв’язку;
• спальник і каремат, що слугуватиме додатковим утепленням.

Зробіть запас води і про всяк випадок придбайте пігулки для знезараження води.

Придбайте їжу легкого приготування.

Зробіть запаси їжею з тривалим терміном придатності, легкістю у приготуванні й поживністю. Наприклад, обирайте ті гарніри які можна залити окропом на дві хвилини та їсти. Це допоможе зекономити воду й газ.

Також у пригоді стануть:
• сублімована їжа, що зазвичай продається для мандрівників. Це готові страви в пакетиках, які можна залити окропом на 3-10 хв і споживати. Наприклад, можна придбати сублімований борщ або омлет;
• тушкованка;
• злакові батончики. Вони мають тривалий термін придатності та не потребують особливих умов зберігання;
• горішки й насіння. Навіть якщо у вас закінчиться їжа, горішки й насіння – поживні продукти з високим вмістом жирів. Вони допоможуть позбутися голоду;
• сухофрукти та сушені овочі – заміна свіжим.

Подбайте про додаткове джерело опалення.

Жителям приватних будинків слід задуматись про купівлю резервного джерела опалення. Ним може стати твердопаливний котел з природною тягою. Він не потребує підключення до електромережі.

Ще одним можливим джерелом опалення може стати “буржуйка”. Проте експерти стверджують, що це кардинальний та аварійний варіант, що підійде лише жителям приватних будинків. Адже у квартирі немає можливості вивести продукти згоряння. Також є ризики пожеж.

Подумайте про деталі.

Жителям приватних будинків заздалегідь подбати про утеплення будинку й інші важливі деталі:

• Поставте тепловідбивні екрани між стіною і батареєю. Це найпростіше.
• Утепліть приміщення (заміна вікон, дверей, утеплення горища). “Можна купити мінеральної вати й утеплити дах. Це дасть хороший ефект”.
• Подумайте про системи автономного живлення. Це можуть бути генератори (бензинові чи дизельні), сонячні батареї з акумуляторними батареями.
• Якщо достатньо утеплений будинок, подумайте про заміну системи опалення, наприклад, котла на тепловий насос.
• Встановіть геліоколекторні системи підігрівання води на даху. “Це відносно дешеві системи, що дозволяють підігрівати воду від сонця. За винятком дуже затяжних холодних туманних днів узимку, кілька годин сонця на день вистачатиме, щоб помитися”, – каже Карпаш.
• Поставте термостат (пристрій дозволяє підтримувати задану температуру в приміщенні). “Вони на радіокеруванні, не треба додаткові дроти в приміщенні прокладати”.

Утепліть тіло. Запасіться теплим одягом і ковдрами.

Дотримуйтеся правила багатошаровості. Перший шар має облягати тіло. Наступний – вільніший. Також у пригоді стане термобілизна, що сприяє збереженню тепла тіла. Волога, що утворюється на тілі, виводиться через мембрану, а тепло утримується, одяг не має бути затісним.

Натомість не намагайтесь себе зігріти алкоголем.

Міцні напої мають короткотривалу здатність зігрівати. У перспективі алкоголь може призвести до переохолодження. Тому що певні процеси в організмі сповільнюються, і людина не так чітко відчуває «холод» Також не забувайте рухатись. Адже фізактивність покращує кровообіг, отже, зігріває.