k2FtbBdWr1

«Львівська область найкраще забезпечена препаратами для лікування муковісцидозу», – Людмила Бобер

21-27 листопада – Європейський тиждень ознайомлення з муковісцидозом. Про це повідомили в департаменті охорони здоров’я Львівської ОДА.

Муковісцидоз (МВ) – це генетично прогресуюче захворювання легень, яке з часом обмежує здатність дихати. Зараз у світі налічується понад 70 000 пацієнтів з МВ, щорічно діагностується 1000 нових випадків. З моменту заснування Фонду кістозного фіброзу у 1995 році, батьки хворих на МВ багато зробили для вдосконалення лікування МВ, і зусилля продовжуються, оскільки ще багато треба зробити.

Ознаки та симптоми муковісцидозу відрізняються залежно від тяжкості захворювання. Навіть у однієї і тієї ж людини симптоми можуть погіршуватися або покращуватися з часом. Можна не відчувати симптомів до підліткового або дорослого віку. Люди, яким не діагностували МВ до зрілого віку, зазвичай мають легшу форму захворювання і частіше мають атипові симптоми, такі як запалення підшлункової залози (панкреатит), безпліддя та повторна пневмонія. Більшість ознак і симптомів МВ вражають дихальну та травну систему. Найбільш поширеними симптомами МВ є: солоний смак шкіри, постійний кашель, задишка, хрипи, слабке збільшення ваги, попри надмірний апетит, носові поліпи або невеликі м’ясисті нарости, виявлені в носі.

Муковісцидоз збільшує ризик інфекцій легень, таких як бронхіт і пневмонія, оскільки створює оптимальні умови для зростання патогенів. Непрохідність підшлункової залози може призвести до недоїдання та поганого росту. Це також асоціюється з підвищеним ризиком діабету та остеопорозу.

За словами Людмили Бобер, керівника Львівського обласного центру надання допомоги хворим на муковісцидоз, на обліку зараз знаходяться 65 пацієнтів, хворих на цю недугу.

«За 2021 рік муковісцидоз було вперше виявлено у 4 дітей, зокрема, у трьох дітей – методом неонатального скринінгу. Цього ж року 4 дитини перевели у дорослу вікову категорію. Вже три роки поспіль у нашому Центрі не реєструється смертей, спричинених муковісцидозом. Серед областей України, Львівська область найкраще забезпечена препаратами для лікування хвороби. А все завдяки обласній програмі по забезпеченню хворих на муковісцидоз життєво необхідними для них препаратами, всі пацієнти безоплатно проходять лікування у стаціонарі та повністю забезпечені препаратами. У період пандемії надзвичайно важлива є вакцинація, тому ми проводимо щеплення наших пацієнтів від грипу, а також дітей, які досягли 12-річного віку – проти коронавірусу».