k2FtbBdWr1

Максим Козицький привітав «Дударик» із 50-річчям

Національна чоловіча капела «Дударик» святкує своє 50-річчя. Сьогодні з цієї нагоди у Львівській національній опері представили святкову програму «Дударик 50».

Привітав присутніх голова Львівської ОДА Максим Козицький.

«Для мене велика честь бути другом колективу, якого знають у цілому світі, колективу, який є одним з творців доброго імені нашої держави, колективу, без якого у нас на Львівщині не відбувається жодного важливого заходу. Чимало моїх друзів, знайомих і людей, яких зустрічаю щоденно, пройшли школу «Дударика» і всі вони є непересічними особистостями, які роблять важливі справи для України. Щиро вітаю вас з ювілеєм. Ви – гордість і цінна перлина не лише Львівщини, а й всієї України»,- зазначив очільник області.

Також Максим Козицький вручив подяку керівнику «Дударика» Дмитру Кацалу. Він натомість подарував очільнику області ювілейний конверт, медаль і значок з нагоди 50-ліття Дударика та монету присвячену Василеві Сліпаку.

Ексклюзивними гостями святкової програми став колектив «Хорея Козацька» -реконструктори і репрезентанти української музики 17-20 століть, віртуози гри на розмаїтих старовинних інструментах. Відтак, в межах заходу лунали світські і козацькі пісні, канти псалми, думи пісні і гімни часів до і після  УНР в унікальному сольному звучанні, а також творчий симбіоз автентичних барв із чоловічим та хлоп’ячим складом капели.

У другій частині концерту звучатимуть найвидатніші твори з камерного, симфонічного та ораторійного репертуару капели англійської, німецької, австрійської та української композиторської школи. Твори виконуватимуться у супроводі Академічного симфонічного оркестру «INSO-Львів» та солістів Львівської та Київської національної опер Людмили Осташ, Тетяни Вахновської, Романа Трохимука та Сергія Магери.

Зазначимо, що святкова програма у Львівській національній опері є частиною мистецького марафону, яким «Дударик» відзначає свій ювілей.

Так, 4 жовтня сцені театру ім. Марії Заньковецької відбувся спільний концерт чоловічого складу капели «Дударик» із рок-легендою Тарасом Чубаєм під назвою «Oktoberfest по-львівськи». 15 жовтня на сцені Львівської національної філармонії у розважально-музичній програмі «Два по 50? – Будь ласка!» виступила вокальна формація «Дударик-FOREVER» у супроводі естрадного оркестру.

16 жовтня у Храмі Святого Лазаря провели Поминальну Службу Божу в пам’ять за «Дудариками-Навіки», серед яких Микола Кацал – фундатор і засновник колективу, Василь Сліпак – всесвітньо відомий оперний співак, отець Андрій Дуда – Герой України, військовий капелан, волонтер і знаний громадський діяч. По завершенню презентували фотовиставку світлин «Дударик-Навіки».

Також 24 жовтня у колонному залі ім. М. В. Лисенка Київської національної філармонії у святковій програмі «Дударик 50» виступлять хорова капела «Дударик, Національний академічний симфонічний оркестр України, солісти Львівської та Київської національних опер Людмила Осташ, Тетяна Вахновська, Роман Трохимук, Сергій Магера. В концерті візьме участь «Хорея Козацька». Відтворять репертуар сьогоднішнього концерту, але вже для київської публіки.
Довідково

Хорова капела «Дударик» заснована у жовтні 1971 року Миколою Кацалом за сприяння Українського Музичного Товариства у м. Львові. З 1977 по 1990 роки «Дударик» постійно ставав фіналістом і переможцем всесоюзних фестивалів та конкурсів. У 1983р капела була нагороджена дипломом Президії Верховної Ради України, а в 1989р «Дударик» нагороджено Національною премією України ім. Т.Г. Шевченка – найвищою урядовою нагородою в галузі культури. В цьому ж році, стараннями Миколи Кацала та його співробітників, при капелі створили першу в Україні з часів Гетьманщини – хорову школу «Дударик».

За 50 років концертної діяльності капела дала понад 3000 концертів у найпрестижніших концертних залах України та світу. Капела репрезентувала українське мистецтво у 25 державах, серед яких Австрія, Бельгія, Білорусь, Ватикан, Грузія, Естонія, Італія, Канада, Латвія, Литва, Молдова, Нідерланди, Німеччина, Польща, Росія, Словаччина, США, Угорщина, Франція, Чехія, Швейцарія. Капелою записано 10 компакт-дисків, компакт-касет, дисків-гігантів, а також десятки концертних програм на радіо і телебаченні.

Впродовж останніх десятиліть капела є незмінним учасником державницьких, мистецьких, соціокультурних, релігійних процесів та репрезентантом і культурним амбасадором України в світі.

Пам’ятними датами в життєписі капели є концертні програми до закриття ЧАЕС (Київ 2000р), концерт на запрошення ЮНЕСКО у Notre Dame de Pari (Париж 1996р), сольний концерт у Carnegie Hall (New York 1990р) капела «Дударик» виступала у цьому найпрестижнішому залі світу першою з поміж українських виконавців і колективів, концерт на запрошення Уряду Угорщини та української діаспори в Базиліці Святого Іштвана (Будапешт 2011р), концерт на відзначення роковин Голодомору у Європарламенті (Брюсель 2006р), концерт на запрошення Примаса Австрії, Кардинала Крістофа Шенборна у Stefan Domm (Відень 2019р), гастрольний тур Америкою – 53 концерти (1990р), концертний тур Польщею із програмою «Шевченко Revolution» – 9 концертів (2019р).

В репертуарі капели понад 2000 творів на 20 мовах.

Від 2007 року капелою керує Дмитро Кацал – автор і постановник програм, композитор, аранжувальник, продюсер проектів, засновник та керівник МО «Дударик-назавжди», Голова Львівського християнського екуменічного братства, заслужений діяч мистецтв України.