Минає сьома річниця битви за Донецький аеропорт: детальна хроніка подвигу, цифри та факти

Однією з найзапекліших битв у війні на сході України є бої за Донецький аеропорт, які тривали з травня 2014-го до 20 січня 2015 року. Понад 242 дні українські військові, добровольці, медики й волонтери протистояли навалі російсько-окупаційних військ і проросійських бойовиків.

Саме 20 січня окупанти підірвали колони, які тримали перекриття аеропорту. У цей день зафіксовано найбільші втрати серед українських захисників під час оборони ДАП  – загинув 51 військовослужбовець Збройних Сил України. Власне, 20 січня 2015 року вважається завершенням героїчної оборони аеропорту. Уже 21 січня 2015 року сили АТО почали вихід з ДАП через руйнування об’єкта.

Початок оборони і перші бойові втрати

У березні 2014-го, військовослужбовці 3-го окремого полку спецпризначення та 95-ї окремої аеромобільної бригади взяли під охорону Донецький аеропорт. Вперше окупанти безрезультатно спробували захопити аеропорт 17 квітня, а вже з 6 травня всі польоти через летовище припинилися.

Друга спроба противника взяти під контроль ДАП відбулась 26 травня. Завдяки скоординованим діям авіації та наземних сил ворога витіснили із займаних позицій, а летовище перейшло під контроль сил АТО.

Перші бойові втрати українська армія зазнала в липні 2014, коли противник обстріляв із мінометів позицію зенітників 72-ї бригади. З вересня того ж року в аеропорту розпочалися важкі бої. Усупереч Мінським домовленостям ворог активізував бойові дії.

Українські військовослужбовці утримували старий і новий термінали. Опорним пунктом сил АТО стало селище Піски — через нього захисникам аеропорту поставляли провізію й боєприпаси, відбувалася ротація. Окупанти накривали позиції сил АТО з артилерії й мінометів — до 50 обстрілів щодня.

На початку жовтня російські окупаційні війська знову здійснили кілька спроб штурму ДАП, під час яких  загинуло 11 українських бійців. 29 та 30 листопада під час штурму ворогом старого терміналу двоє українських бійців загинули, ще 6 поранили. Сили АТО залишили приміщення старого терміналу та зосередились на території нового.

У період з 30 листопада й до 11 грудня в Донецькому аеропорту відбулася ротація «кіборгів». Українські позиції зайняли бійці 90-го аеромобільного батальйону.

2015 рік. «Новорічне» протистояння. Хроніка вирішальних битв…

1 січня 2015-го проросійські сили зі штурмом намагалися прорватися в новий термінал, але після запеклого кількагодинного бою з втратами їх відкинули.

У ніч проти 11 січня з Донецького аеропорту евакуювали 6 поранених «кіборгів». Російські бойовики впродовж ночі двічі обстріляли з гранатометів новий термінал.

Вже 13 січня через масовані ворожі обстріли обвалилась диспетчерська вежа аеропорту, яка в народі стала символом його оборони. Того ж дня бойовики знову висунули «кіборгам» ультиматум — піти до 17:00 з нового терміналу. Внаслідок невдалої атаки 13 січня загинуло понад 250 російських військових і бойовиків. Українські бійці продовжили контролювати територію.

20 січня 2015-го… В аеропорту тривають жорстокі бої

Злітно-посадкова смуга повністю виведена з ладу, а українські підрозділи продовжують завдавати бойовикам важких втрат у живій силі та техніці. У період з 8:00 до 12:00 українські воїни провели операцію з відбиття ДАП. А о 14:56 проросійські сили здійснили другий підрив нового терміналу, у результаті чого відбулася руйнація об’єкта і українські захисники зазнали найбільших втрат.

Упродовж наступних днів під лютою загрозою смерті бійці 90-го окремого аеромобільного батальйону покинули руїни диспетчерської вежі, викликавши на себе вогонь «Градів».

Це були останні герої, які захищали Міжнародний аеропорт «Донецьк» імені Сергія Прокоф’єва.

За 8 місяців оборони у Донецькому аеропорту загинуло 97 оборонців, п’ятьох із них відзначили найвищою державною нагородою «Герой України» посмертно. Ще трьох військовослужбовців досі вважають зниклими безвісти.