Сьогодні у селі Воля-Якубова розпочався перший фестиваль історичної пісні та поезії «Шабелина».

Місце проведення фестивалю обрали не випадково. Адже воно пов’язане з іменами двох українських героїв різних епох, що народилися на Львівщині. Це – гетьман Петро Сагайдачний та один з провідників ОУН Андрій Мельник.

Привітав присутніх заступник голови Львівської ОДА Юрій Бучко.

«Сьогодні, тут лунає українська пісня, звучить історична поезія та панує неймовірна атмосфера. Це місце, яке об’єднує нас навколо нашої історії та популяризує українські традиції. З повагою до минулого нашого народу ми спільно творимо історію процвітаючої, сильної України. Як і в різні періоди її державотворення, на захисті незалежності сьогодні міцно стоять новітні Герої. Завдяки таким фестивалям як «Шабелина» формується національна свідомість та підноситься патріотичний дух, що так необхідно в умовах сьогодення. Тож шануймо минуле нашого народу та збагачуймо його майбутнє новими здобутками та перемогами»,-  зазначив він.

Саме Андрія Мельника у Волі-Якубовій вшановують по-особливому. Тут завдяки меценату Леву Грицаку формують музей провідника ОУН. Відкрили його цього року до 130-ї річниці з дня народження. Облаштували у старій хаті (початку ХХ ст.), в якій колись проживали родичі Андрія Мельника. Одна з кімнат збереглася в автентичному стані – з глиняною підлогою. Тут зібрали речі побутового вжитку, господарські інструменти, які використовувались сільськими майстрами в той час. Це буде перший в Україні професійний музей, який розповідатиме про життя і боротьбу Андрія Мельника.

До слова, в межах фестивалю, фонд музею мають поповнити деякі артефакти, пов’язані з Андрієм Мельником. Це, зокрема, газета «Українське слово», яка вийшла одразу після його смерті в 1964 році, портрет Андрія Мельника, грамота Проводу ОУН за пожертву, яку люди давали на діяльність ОУН, матеріали третього Великого збору ОУН.

Ці знахідки можуть тепер побачити туристи та усі охочі, адже в області завершують ремонт дороги, яка веде до музею. Ремонт автошляху С140432 Воля – Добрівляни проводять в межах програми Президента України «Велике будівництво». На ремонт скерували приблизно 10 мільйонів гривень.

«Переконаний, що ремонт цієї дороги збільшить кількість туристів та їх зацікавлення до культурних об’єктів, серед яких музей -садиба провідника українського національно-визвольного руху Андрія Мельника. Добра дорога – значний поштовх у розвитку села», – додав Юрій Бучко.

Відтак, до програми фестивалю входять блоки історичних реконструкцій – бою 1915 року за гору Маківку і козацького бою часів Сагайдачного. Відбудуться два великих концерти — під час церемонії відкриття 12 вересня виступив гурт «OТ VINTA», на церемонії закриття 13 вересня – «Тінь Сонця». Також відбудуться кілька локальних концертів, зокрема відомих кобзарів Тараса Компаніченка та Василя Нечепи. Виступатимуть народні артисти України Катерина Бужинська, Віктор Павлік, Микола Свидюк, квартет “Гетьман”.

Також в програмі фестивалю дефіле українських народних костюмів, вернісажі на історичну тему, зокрема, виставка художника Ореста Скопа «Колекція Мамаїв», майстер-класи з естрадно-виконавського та літературного мистецтва, які проведуть відомі гості фестивалю. Однією з родзинок буде «Поетична ватра», де свої вірші на історичні теми читатимуть Анатолій Кичинський, Ігор Павлюк, Василь Кузан, Олесь Дяк та інші поети.

Заступник голови Львівської ОДА Віталій Загайний виділив важливість освітнього фактору в фестивалі «Шабелина».

«Це з одного боку нагода послухати якісну патріотичну, народну музику, побачити реконструкцію бою січових стрільців, а з іншого – влаштувати сімейну мандрівку в рідне село голови проводу ОУН, зануритись у біографію видатного діяча визвольного руху», – додав заступник голови ОДА.

Фестиваль планують проводити щороку. Зокрема, другий фестиваль «Шабелина» планують організувати як конкурсний. За пів року до його початку оголосять конкурс на українську історичну пісню і на українську історичну поезію. Ті, хто переможе, стануть учасниками фестивалю.