Бібрська громада, що неподалік Львова, цьогоріч вперше масштабно відсвяткує День Європи. З цієї нагоди прапори Євросоюзу вперше піднімуть над усіма знаковими об’єктами Бібреччини. Мандрівників запрошують до статуї святого Яна Непомуцького у Суходолі, а також на кінопоказ та інші заходи, які впродовж 15-16 травня відбудуться у різних куточках громади. Головними організаторами свята є мультикультурний центр “Сокіл”, Бібрська міська рада, а партнером — Чеський центр у Києві при Посольстві Республіки Чехія в Україні.

Інформаційним партнером заходу є управління туризму та курортів Львівської ОДА.

Традиційно у Чехії шістнадцятого травня свято Яна Непомуцького відзначали празьким фестивалем Новаліс. В Україні на ці вихідні припадає також День Європи. З такої нагоди 15 травня 2021 року вже вдруге відбудеться мандрівка до статуї святого Яна Непомуцького у Суходолі. І можливо, це перетвориться у добру місцеву традицію, кажуть організатори.

“100 гостей Святого Яна” — туристичний одноденний маршрут зі Львова до Бібрки. Головною його точкою є старовинна статуя чеського середньовічного святого — Яна Непомуцького. Вона вже понад півтора століття стоїть на роздоріжжі у селі Суходіл, Бібрської громади. Я звернув на неї увагу торік, під час дослідження туристичного потенціалу Бібреччини. А цього року запросив до співпраці та організації Дня Європи Чеський центр в Києві. Відтак, у межах Дня Європи, за гроші Чеського центру в Суходолі, довкола статуї святого Яна вже полікували чотири старі липи. У межах дводенного святкування 15 та 16 травня тут-таки, у полі, відбудеться “живий” концерт барокової чеської музики, на “Скарбовій Горі” покажуть чеський фільм, а в щонайменше дев’яти знакових локаціях громади урочисто піднімуть прапор Європи”, — розповідає координатор проєкту “Сокіл. Перезавантаження” Іван Щурко.

“Яна Непомуцького часто описують як покровителя щасливого повернення: він стоїть там, де ти можеш зійти з дороги, і де також можеш ухвалити правильне рішення, подумати й помолитися. Паломники любили відпочивати біля таких статуй, дивлячись на краєвид. Навколо часто можна побачити висаджені дерева, що влітку дають життєдайну тінь. Так само й у випадку зі статуєю Яна Непомуцького під Львовом: вихідці з Чехії посадили навколо неї липи, а це — чеське національне дерево, один із важливих символів чеського ландшафту. Уздовж доріг та на мостах у Європі статуй святого Яна Непомуцького можна нарахувати понад тридцять тисяч. Вони характерні для Центральної Європи — Австрії, Чехії, Словаччини чи німецької Баварії, але на них можна натрапити і в Іспанії чи Італії, а також, як бачимо, і в Україні”, — каже директорка Чеського центру в Києві Радка Рубіліна.

По дорозі до Яна Непомуцького у Суходолі та всіх Янів Бібреччини, яких знайдуть наполегливі мандрівники, можна буде відвідати старовинні дерев’яні і муровані храми та інші цікаві локації у селах Лопушна,  Вільховець, Суходіл, Волощина, Великі Глібовичі та місті Бібрка. Кілька знакових церков-пам’яток будуть відкриті впродовж цілого дня 15 травня.

В управлінні туризму та курортів Львівської обласної державної адміністрації кажуть, що подібні ініціативи є дуже потрібні громадам Львівщини. Адже в нашій області є понад вісім тисяч пам’яток  архітектури та археології, десятки пам’яток природи, національні парки та інші цікаві об’єкти. Торік у Львівській області ознакували понад 140 км шляхів активного туризму.

«Туристичних об’єктів у нас багато, над покращенням інфраструктури ми працюємо. Проте дуже важливо, щоб громади самі вдихали життя у свої туристичні маршрути та туристичну галузь, щоб розуміли її цінність та інтегрованість в усі сфери життя», – каже керівниця управління туризму та курортів Львівської ОДА Наталя Табака.

Більше деталей про заходи до Дня Європи на Бібреччині та його повну програму організатори розкажуть вже незабаром. Стежити за подіями та дізнаватися усі новини можна на сторінці будинку “Сокола” (https://www.facebook.com/sokilsokol).

Бібрська громада – за 20 км від Львова. Сюди можна доїхати як машиною, так і ровером. На її території розміщені цікаві культурні пам’ятки: Свірзький замок, Бібрський оборонний костел 17 століття, понад столітній будинок спортивного товариства “Сокіл” у Бібрці та найвища вершина Подільської височини, гора Камула у Романові.

Довідка

Святий Ян (Іван) Непомуцький

Скульптура знаходиться на в’їзді до села Суходіл, оточена віковими липами, які ростуть тут, ймовірно, з часу встановленням фігури.

Я́н Неому́цький (чес. Jan Nepomucký), народився близько 1340 у м. Непомук у Чехії – помер 20 березня 1393 року у Празі, святий мученик католицької церкви, найпопулярніший святий у Чехії.

Ян Непомуцький вважається небесним покровителем сповідників та щирої сповіді, захисником таємниці сповіді, за збереження якої прийняв мученицьку смерть і був скинутий з моста у річку Влтаву, покровителем Праги і всієї Чехії.

Його вважають також покровителем усіх, хто працює на воді – рибалок, матросів, захисником під час повені, опікуном водяних млинів та мостів.

За переказами, молитва до святого є запорукою щасливих подорожей і повернення додому, ось чому його статуї й каплички часто стоять на роздоріжжях, мостах, біля річкових переправ.

В іконографії святого зображають у священичому вбранні з пальмою мученика в руках і розп’яттям, що є символом незламної віри. Його атрибутами є ключ, книга, замок, запечатаний лист, міст, з якого його скинули, корона з п’ятьма зірками  (у середині напис TACUI – “мовчав”), вода, замок. Багато з цих атрибутів можемо побачити у скульптурі в Суходолі.

Католицька церква вшановує його пам’ять 16 травня.