k2FtbBdWr1

На Львівщині відзначили 132-гу річницю від дня народження видатної громадської та політичної діячки Ольги Басараб

Сьогодні в Україні відзначають 132-гу річницю від дня народження Ольги Басараб – української розвідниці, зв’язкової полковника Євгена Коновальця, членкині Головної управи філії Союзу Українок у Львові, яка активно співпрацювала з Українською Військовою Організацією.

Вшанування пам’яті відбулось на Янівському кладовищі, біля могили Ольги Басараб на полі поховань №13 за участі представників Львівської облдержадміністрації, громадськості Львівщини та духовенства.

Присутні поклали квіти до могили діячки та взяли участь у чині панахиди.

Історична довідка:

Народилася 1 вересня 1889 року на Рогатинщині в родині відомого громадського діяча  о. Михайла Левицького.

Працювала секретарем українського посольства у Фінляндії, бухгалтером посольства України у Відні, водночас була українською розвідницею. З метою збору військово-стратегічної та політичної інформації відвідувала Данію, Німеччину, Норвегію, інші держави. Провадила харитативну й просвітницьку діяльність у Комітеті допомоги раненим і полоненим у Відні та в Комітеті допомоги цивільному населенню, за що відзначена міжнародною організацією Червоного Хреста.

Після ліквідації дипломатичних представництв УНР 1923 р. переїхала до Львова, де стала членкинею Головної управи філії Союзу Українок у Львові, активно співпрацювала з Українською Військовою Організацією, була зв’язковою полковника Євгена Коновальця.

Як член УВО 9 лютого 1924 р. була заарештована польською поліцією. У неї вилучили тексти зібраної розвідувальної інформації. Її звинуватили в шпигунстві водночас на користь ваймарської Німеччини та більшовицької України. Уранці 12 лютого Ольгу знайшли повішеною на вишитому рушнику на ґратах вікна камери. Завдяки агентам УВО в цій в’язниці не вдалося приховати факту смерті О. Басараб.

26 лютого відбулася ексгумація тіла О. Басараб. Після огляду трупа загиблу перепоховали на  Янівському цвинтарі за участі декількох тисяч львів’ян і кількасот поліцейських.