Договір управління майном може укладатися з різних причин. Серед них, зокрема, відсутність можливості чи бажання особи займатися управлінням майна, яке вона отримала у спадок, потреба в управлінні майном, яке належить малолітній чи недієздатній особам.

Правові відносини, які виникають між сторонами такого договору, регулюються главою 70 Цивільного кодексу України (далі – Кодекс).

Договір управління майном – це правочин, за яким одна сторона (установник управління) передає другій стороні (управителеві) на певний строк майно в управління, а друга сторона зобов’язується за плату здійснювати від свого імені управління цим майном в інтересах установника управління або вказаної ним особи (вигодонабувача). При здійсненні повноважень щодо управління майном управитель діє від свого імені в інтересах особи, яка є власником майна.

Договір управління майном може засвідчувати виникнення в управителя права довірчої власності на отримане в управління майно. Довірча власність на отримане в управління нерухоме майно, об’єкт незавершеного будівництва, майбутній об’єкт нерухомості виникає з моменту її державної реєстрації у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Сторонами договору є установник управління, управитель, а в передбачених договором випадках також вигодонабувач.

Установником управління є власник майна.

У випадках, встановлених законом, установником управління може бути Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів.

Управителем може бути тільки суб’єкт підприємницької діяльності.

Договір про управління майном не тягне за собою переходу права власності до управителя на майно, передане в управління.

Діє управитель майна без довіреності.

Вигодонабувач – це особа, яка набуває вигоди від майна, що передане в управління.

Предметом договору управління майном можуть бути підприємство як єдиний майновий комплекс, нерухома річ, цінні папери, майнові права, крім майнових прав інтелектуальної власності, та інше майно.

Не можуть бути предметом договору управління майном грошові кошти, крім випадків, коли право здійснювати управління грошовими коштами прямо встановлено законом.

Форма договору та істотні умови.

Договір управління майном укладається в письмовій формі.

Підлягає нотаріальному посвідченню договір управління нерухомим майном, об’єктом незавершеного будівництва, майбутнім об’єктом нерухомості.

Договір управління майном повинен містити такі істотні умови:

перелік майна, що передається в управління;

розмір і форму плати за управління майном.

Строк управління майном встановлюється у договорі управління майном.

Якщо сторони не визначили строку договору, він вважається укладеним на п’ять років.

Звертаємо увагу, що у разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну договору управління майном після закінчення його строку договір вважається продовженим на такий самий строк і на таких самих умовах.

Договір управління майном припиняється у разі:

загибелі майна, переданого в управління;

припинення договору за заявою однієї із сторін у зв’язку із закінченням його строку;

смерті фізичної особи – вигодонабувача або ліквідації юридичної особи – вигодонабувача, якщо інше не встановлено договором;

відмови вигодонабувача від одержання вигоди за договором;

визнання управителя недієздатним, безвісно відсутнім, обмеження його цивільної дієздатності або смерті;

відмови управителя або установника управління від договору управління майном у зв’язку з неможливістю управителя здійснювати управління майном;

відмови установника управління від договору з іншої, ніж указана в пункті 6 цієї частини, причини за умови виплати управителеві плати, передбаченої договором;

визнання фізичної особи – установника управління банкрутом;

повного завершення виконання сторонами договору управління майном;

дострокового припинення управління майном, якщо це передбачено цим договором, або за рішенням суду.

У разі відмови однієї сторони від договору управління майном вона повинна повідомити іншу сторону про це за три місяці до припинення договору, якщо договором не встановлений інший строк.

Детальніше: http://surl.li/iqhrqb