k2FtbBdWr1

Особи, які постраждали від торгівлі людьми, відтепер мають право на безоплатну вторинну правничу допомогу

3 серпня набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо спрощення доступу до безоплатної правничої допомоги». Цими змінами розширено перелік категорій осіб, які можуть звернутися до системи Безоплатна правова допомога, та спрощено доступ громадян до безоплатної вторинної правничої допомоги.

Відтепер особи, які постраждали від торгівлі людьми, мають право звертатися до системи надання безоплатної правничої допомоги з питань, пов’язаних із захистом їхніх прав.

Наприклад, щодо встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми, відшкодування моральної та матеріальної шкоди, визначених Законом України «Про протидію торгівлі людьми», та отримувати такі правничі послуги:

здійснення представництва в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами;

складання процесуальних документів.

Важливо розуміти, що таке торгівля людьми, які її форми та ознаки, як убезпечити себе від цього явища, як може допомогти система БПД та куди потрібно звертатись у разі, якщо з вами чи вашими знайомими сталася така ситуація.

Що таке торгівля людьми ❓

Торгівля людьми — це сукупність таких дій, як вербування, перевезення, передача, продаж, використання в порнобізнесі, використання у воєнних конфліктах, залучення до злочинної діяльності, трансплантація чи насильницьке донорство, примус до заняття проституцією, рабство і ситуації, подібні до рабства, примусова праця, залучення в боргову кабалу, використання шантажу, погроз, насильства.

Які є форми цього злочину ❓

Існують такі форми торгівлі людьми, як:

Примусове жебрацтво — вас змушують жебракувати через погрози, маніпуляції та вимогу відшкодувати боргове зобов’язання.

Трудова експлуатація — вас проти вашої волі, насильницьким шляхом змушують працювати, при цьому роботу не оплачують взагалі або платять менше, ніж обіцяли. Такі випадки часто супроводжуються відібранням документів, майна та обмеженням свободи.

Втягнення у злочинну діяльність — вас під виглядом вигідного працевлаштування й застосовуючи залякування та різні засоби впливу, змушують перевозити наркотики або інші заборонені речовини та предмети, порушуючи закон. Натомість замість оплати вас можуть ув’язнити.

Сексуальна експлуатація — вас чи ваших дітей обманом, примусом, погрозами або іншими засобами маніпуляцій змушують до проституції, секс-туризму, ескорт-послуг, зйомок в порнографічних фільмах тощо.

Торгівля органами — добровільне чи примусове вилучення органів з метою подальшого продажу, яке відбувається під тиском, з погрозами та використанням уразливого стану людини.

Залучення в боргову кабалу — вас змушують працювати за низьку оплату, щоб погасити штучно створене непосильне боргове зобов’язання. При цьому ви перебуваєте у повній матеріальній залежності від іншої особи й працюєте, поки не віддасте свій “борг”.

Усиновлення чи удочеріння в комерційних цілях — встановлення опіки над дітьми, щоб надалі використовувати їх з метою отримання доходів (у жебракуванні чи задля подальшого укладення угод щодо них, що пов’язані з передачею права власності).

Використання у збройних конфліктах — вас використовують для виконання вами бойових завдань, задоволення потреб озброєних груп, сексуальна експлуатація, втягнення у злочинну діяльність.

Як отримати безоплатну правничу допомогу

Щоб отримати усну консультацію, телефонуйте до контактного центру системи БПД за номером: 0 800 213 103. Дзвінки зі стаціонарних та мобільних телефонів у межах України безкоштовні. Контактний центр працює в будні з 8:00 до 18:00.

Номер для дзвінків з-за кордону +38 044 363 10 41 (вартість дзвінка з-за кордону за тарифами вашого оператора зв’язку).

Безкоштовні дзвінки з мобільного застосунку телеграм https://t.me/+380677213103

Якщо вам зручно отримати правову допомогу письмово, напишіть у телеграм-бот https://t.me/LegalAidUkraineBot

Або завітайте до найближчого з наших бюро: https://bit.ly/bpd_buro

👆 Маєте проблему правового характеру – звертайтеся до системи безоплатної правничої допомоги!

Міністерство юстиції України