k2FtbBdWr1

Отруєння чадним газом призвело до шпиталізації двох дітей: що необхідно знати аби уберегти життя

Учора, 1 лютого, у Львівській області трапились два випадки отруєння чадним газом. Унаслідок інцидентів постраждали п’ятеро людей, серед них неповнолітні діти.   

Близько 06:40 год в с. Брюховичі (Львівська МТГ), в квартирі будинку по вул. Лікарська, 12а, отруїлись, ймовірно, чадним газом 3 особи, з них 2 дитини (2018 та 2012 року народження). Дітей, в стані середнього ступеня важкості, шпиталізували в міську дитячу клінічну лікарню.

Відомо, що квартира, у якій трапився нещасний випадок обладнана двофункційним газовим котлом та газовою плитою. Аварійна бригада ПАТ «Львівгаз» тимчасово припинила подачу газопостачання до будинку.

У той же день близько 09:45 год, в с. Погірці (Рудківська МТГ) Самбірського району, в котельні, яка знаходиться в окремій будівлі та належить до закладу середньої дошкільної освіти (ЗСДО) «Журавлик», отруїлися, ймовірно, чадним газом 2 особи. Для опалення ЗСДО «Журавлик» використовувалися два газові котли, які опломбовано аварійною бригадою ПАТ «Львівгаз». Заклад зараз на карантині.

Нагадуємо, що чадний газ неможливо відчути або побачити, оскільки він не має ні смаку, ні запаху, ні кольору. На його присутність можуть вказувати кіптява, задимленість, жовтий колір полум’я.

У переліку симптомів отруєння: запаморочення, головний біль, пришвидшене серцебиття, почервоніння обличчя, загальна слабкість, нудота, іноді блювота. В окремих випадках – смерть.

«При отруєнні чадним газом кров втрачає здатність насичуватись киснем, в результаті настає метаболічна асфіксія і людина не може дихати. Часто люди непритомніють, а тому не можуть покликати на допомогу. Отож, якщо ви відчули перші симптоми отруєння (головний біль, слабкість, нудота) потрібно викликати швидку, рятувальників та залишити приміщення», – зазначив начальник Львівського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Андрій Васько.

Щоб уникнути отруєння чадним газом забороняється:

  • знаходитися тривалий час у приміщенні, де працює газова колонка або котел;
  • опалювати квартиру за допомогою газової плити або духовки;
  • готувати їжу при одночасній роботі всіх 4 – 5 включених конфорок газової плити;
  • обігрівати приміщення за допомогою печі, в якій є щілини;
  • закривати заслінку печі, поки триває процес горіння;
  • залишати розтоплену піч без контролю (на ніч);
  • тривалий час знаходитися в гаражі, якщо включено двигун автомобіля та зачинено всі вікна і двері;
  • виконувати самостійно будь-які роботи з газовими та вентиляційними системами і пристроями.

Натомість необхідно:

– не рідше разу на 3 місяці перевіряти справність вентиляції в кухні та ванній кімнаті (наприклад, за допомогою листочка паперу або полум’я свічки);

– не рідше разу на рік запрошувати представника компанії-постачальника газу для контролю стану газової колонки, котла та плити;

– вимагати від балансоутримувача будинку проводити профілактичні огляди димоходів не рідше одного разу на рік (для димоходів опалювальних печей, газових водонагрівачів і опалювальних котлів, які працюють сезонно. Для обладнання, яке працює постійно – два рази на рік);

– регулярно провітрювати квартиру.

Дієвим способом вберегти себе та своїх рідних від отруєння чадним газом є встановлення в помешканні побутового датчика-сигналізатора чадного газу.

При отруєнні чадним газом необхідно вивести отруєну людину з приміщення на свіже повітря, викликати швидку. При відсутності дихання провести штучне дихання, а при відсутності ритмічної серцевої діяльності – непрямий масаж серця.