Член Центральної виборчої комісії Сергій Постівий долучився до обговорення викликів майбутніх виборчих процесів у повоєнний період. Захід був ініційований ВГО “Громадянська мережа “ОПОРА” за підтримки Міжнародної фундації виборчих систем (IFES).

“Після війни перед нами постануть великі виклики щодо забезпечення виборчих прав громадян, які тимчасово перебувають за кордоном. Проблем дуже багато, проте зараз у експертного середовища є чітке їх розуміння. Це відновлення реєстру виборців, інфраструктури, функціонування закордонного виборчого округу та інші”, – наголосив Сергій Постівий.

Під час спілкування його учасники обговорили проблеми доступу до виборчих дільниць за кордоном та їх кількості, відсутність у повному обсязі інформації щодо можливостей голосування, перспективи  альтернативних форм голосування (електронне або поштове), забезпечення спостереження на дільницях, питання агітації тощо.

Чимало уваги було привернуто до питання електронного голосування. 

“Я розумію, що багатьом виборцям подобається ідея голосування у “Дії”, не виходячи з дому. Але ми повинні бути впевнені, що таке голосування матиме необхідний рівень довіри у суспільства. Будь-який сумнів у легітимності такого голосування може призвести до соціальної напруги та непрогнозованих наслідків в умовах післявоєнної країни, коли у громадян залишиться певна кількість зброї та існуватиме великий запит на справедливість. Тому давайте поставимо собі питання: післявоєнні вибори – чи це найкращий час для сміливих експериментів?” – зауважив член ЦВК.

Експерти також обговорили питання додаткових виборчих дільниць за кордоном.

За словами Сергія Постівого, за дуже приблизними підрахунками, які враховують середню явку виборців за кордоном у 15%, нинішній кількості переміщених українців, наприклад, у Польші та бажанні 85% відсотків з них повернутись, для проведення виборів у цій країні, як закордонному окрузі, необхідно близько 30 дільниць. Наразі їх утворено всього чотири.

До речі, відповідне дослідження засвідчило високу готовність вимушених переселенців взяти участь у виборах. Про це повідомили 82% опитаних. Серед усіх опитаних 71% цілком або швидше довіряють електронній формі взаємодії з органами влади, 22% – швидше або зовсім не довіряють. Не змогли визначитись із відповіддю 7% респондентів.

Порівняно з активністю на останніх загальнонаціональних виборах в Україні (позачергові парламентські вибори в липні 2019 року) нині респонденти більше прагнуть брати участь у виборах.

Дослідження також відслідкувало процес отримання вимушеними переселенцями інформації в країні перебування. Відповідно до результатів дослідження, соціальні мережі були основним джерелом новин за останній місяць для абсолютної більшості опитаних – 95%. Вдвічі рідше респонденти зверталися до сайтів новин – 44%. Далі йдуть друзі та сім’я –37%, телебачення – 33%, радіо – 12% і друковані видання – 4%.

Нагадаємо, раніше Комісія схвалила пропозиції щодо вдосконалення законодавства України, спрямовані на забезпечення підготовки та проведення виборів після припинення чи скасування воєнного стану в Україні і надіслала їх Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування для розгляду та врахування під час підготовки відповідних законопроєктів.

За матеріалами пресслужби ЦВК