Цьогоріч Перший академічний український театр для дітей та юнацтва відзначає столітній ювілей. З цієї нагоди 13 червня у театрі відбулись урочистості.
Привітав з такою визначною датою присутніх заступник голови Львівської ОДА Іван Собко.
«Театр – це любов. Перевтілення і все, що ми бачимо на сцені, потрібно відчути. Для цього у театр потрібно ходити. Ваш театр – особливий, адже він для дітей та юнацтва. А культура – вагома складова виховання дітей та молоді, вона формує особистість. Я, як батько, вчу своїх дітей, що потрібно ходити в театр і вони точно будуть вашими постійними глядачами. Потрібно любити і шанувати культуру, в тому числі на державному рівні. Хочеться побажати, щоб все, що ви робите, приносило людям задоволення, щоб ви були потрібні, відчували свою вагу для глядача, міста, області, України»,- зазначив він.
Також Іван Собко вручив державну нагороду – звання «Заслужений артист України» артистці театру Марії Самсоновій. «За значний особистий внесок у розвиток національної культури і мистецтва, вагомі творчі здобутки та високу професійну майстерність», – йдеться в Указі Президента України Володимира Зеленського.
Окрім цього – Почесні грамоти від голови Львівської ОДА Максима Козицького отримали артисти та працівники театру.
В межах вечора актори театру виступили з театралізованою святковою програмою, також лунали музичні номери.
Довідково
За час існування театр неодноразово змінював назву: «Театр Казки» (березень 1920 року), Перший український театр для дітей та юнацтва (1923 рік), Харківський театр юного глядача ім. М. Горького (1933 рік), Перший український театр для дітей та юнацтва (1990 рік), Перший академічний український театр для дітей та юнацтва (2011 рік), Перший театр (2016 рік).
Офіційною датою відкриття театру вважається 21 березня 1921 року, проте насправді його було засновано ще в березні 1920 року, як «Театр Казки» у Харкові. Театр є найстарішим із нині діючих на теренах колишнього СРСР професійних стаціонарних драматичних театрів для дітей.
Історія театру багата на славетні імена режисерів, акторів, художників та композиторів.
Школа видатного режисера Леся Курбаса мала великий вплив на формування естетики, адже тут грали та ставили вистави його учні та соратники: Михайло Верхацький, Леонтій Дубовик, Фавст Лопатинський, Володимир Скляренко, Борис Тягно та інші. Від самого заснування у театрі працювали талановиті художники-новатори, як Микола Акімов, Борис Косарев, Олександр Хвостенко-Хвостов, Георгій Цапок.
У ньому починав творити Сергій Данченко, який потім очолив Національний академічний драматичний театр ім. Івана Франка, та Роман Віктюк. З лона цього театру вийшла і група акторів на чолі із Ярославом Федоришиним, які створили театр «Воскресіння».
На сцені театру поряд з українською драматургією Кропивницького, Котляревського, Карпенка-Карого, Гоголя, Франка, Лесі Українки, Куліша, з успіхом здійснюють постановки світових класиків – Шекспіра, Шіллєра, Мольєра, Кальдерона, Дюма, Твена, Брехта, Шоу.