Десятий рік поспіль українські діти переживають насильства, травми, втрати, руйнування, розлучення з рідними та друзями через вимушене переміщення.
Відповідно до ст. 30-1 Закону України «Про охорону дитинства» держава має вживати всіх необхідних заходів для забезпечення захисту дітей, які перебувають у зоні воєнних дій і збройних конфліктів чи постраждали від них. Ці заходи також включають забезпечення догляду за дітьми та возз’єднання їх з членами сім’ї, зокрема розшук, звільнення з полону, повернення в Україну дітей, незаконно вивезених за кордон. Сприяти цьому ще з червня 2017 року має спеціальний Порядок надання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів.
Порядок визначає три види насильства над дітьми: фізичне, сексуальне та психічне.
Право на отримання статусу дитини, постраждалої внаслідок воєнних дій та збройного конфлікту, має особа, яка, на момент не досягнення нею повноліття, пережила наступне:
- отримала під час воєнних дій, збройних конфліктів, збройної агресії поранення, контузію, каліцтво;
- пережила фізичного, сексуального насильства;
- була жертвою викрадення або незаконного вивезення за межі України;
- залучалась до участі у діях воєнізованих чи збройних формувань;
- незаконно утримувалась, у тому числі в полоні;
- зазнала психологічного насильства.
Статус надається службою у справах дітей за фактичним місцем проживання дитини як внутрішньо переміщеної особи, за місцем звернення, або за місцем виявлення такої дитини.