Станом на вересень 2024 року ідентифікували 19 546 депортованих у росію українських дітей, з яких вдалося повернути лише 388. Найбільше постраждали вразливі категорії неповнолітніх, зокрема сироти й діти, позбавлені батьківського піклування.
Такими є дані дослідження «(Не)повернення дітей: Україна перед найбільшим викликом з часів незалежності». Над документом працювали громадська спілка «Українська мережа за права дитини», ГО «Регіональний центр прав людини» та БФ «Голоси дітей».
Депортація неповнолітніх належить до ознак геноциду за визначенням Конвенції ООН про запобігання злочину геноциду та покарання за нього.
Крім самого факту примусового переміщення, українські діти стикаються з низкою асиміляційних заходів: заборона говорити рідною мовою і навчатися за українськими програмами, змінюють їхні імена та змушують брати участь у «військово-патріотичних» заходах.
Наразі досі немає єдиного юридичного механізму з повернення депортованих дітей в Україну, а росія намагається ще більше затягувати цей важкий процесс, щоб країна-агресорка не мала можливостей для маніпуляцій, автори дослідження запропонували ухвалити на рівні Генасамблеї ООН резолюцію про зобов’язання росії повернути українських дітей в Україну, а також укласти низку міжнародних договорів між Україною і країнами-посередницями та між країнами-посередницями й росією.
Робота з депортованими дітьми не завершується після повернення в Україну — далі починається не менш важкий і тривалий процес їхньої реабілітації та реінтеграції. Якщо говорити про дітей-сиріт і позбавлених батьківського піклування, їм часто просто немає куди повертатись.
До першочергової базової потреби повернутих дітей належить їхнє розташування, супровід соціального працівника, юридична підтримка, контакт з громадою.
Після задоволення базових потреб повернутих із депортації дітей, можуть виникнути й спеціалізовані, як-от психологічні. До того ж фахівці навчають правоохоронців етично взаємодіяти з постраждалими від війни дітьми, зокрема депортованими.
Аналізуючи вищенаведену інформацію необхідно звернути увагу на те, що повернення таких дітей в Україну є надскладною юридичною процедурою, яка ґрунтується на міжнародному гуманітарному праві. До процесу повернення депортованих дійте в Україну потрібно залучати усю світову спільноту та міжнародні гуманітарні організації.