У вересні цього року з ініціативи Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, підтримки Державного центру зайнятості і Львівської обласної військової адміністрації стартувала всеукраїнська інформаційна кампанія «Робота для ВПО: ти потрібен», до якої долучилися фахівці Львівської обласної служби зайнятості.
Її мета – посилити комунікацію між усіма інституціями, які опікуються проблемами життєдіяльності внутрішньо переміщених осіб, сприяти ефективній інтеграції переселенців у суспільне життя громад, мотивувати їх до трудової діяльності, а також поширити серед громадськості інформацію про державні програми, що спрямовані на підвищення рівня зайнятості ВПО.
Служба зайнятості вимушено переміщеним особам пропонує:
– активне сприяння у пошуку роботи як на постійній, так і тимчасовій основі, ознайомлення з переліком вільних робочих місць і вакантних посад (на «Єдиному порталі вакансій» (https://jobportal.dcz.gov.ua/) зібрано понад 60 тисяч пропозицій працевлаштування);
– допомогу у написанні резюме, консультації щодо аспектів ведення співбесіди з працедавцями, роз’яснення норм трудового законодавства (контакти підрозділів ЛОЦЗ – http://surl.li/jpvpt );
– професійне навчання, перенавчання та підвищення кваліфікації безробітним (https://is.gd/mmu25t);
– допомогу у розірвані трудових відносини з роботодавцем в односторонньому порядку для набуття статусу безробітного та призначення допомоги з безробіття (деталі – http://surl.li/lamla);
– ваучер на навчання, яке проводиться за 123 професіями чи спеціальностями, для зайнятих осіб (https://is.gd/6czbRh);
– підтвердження результатів неформального професійного навчання (https://is.gd/BggdGQ);
– участь у програмах «Власна справа» (надається мікрогрант у розмірі від 50 тис. грн до 250 тис. грн, https://is.gd/xBaklo), «Гранти на створення або розвиток власного бізнесу учасникам бойових дій, особам з інвалідністю внаслідок війни та членам їх сімей» (розмір гранту – до 1 млн грн, https://is.gd/jxqZ7j) для тих, хто займається бізнесом або прагне відкрити власну справу. Головна умова отримання коштів – створення нових робочих місць.
Для суб’єктів господарської діяльності, які забезпечують роботою вимушено переміщених осіб, діють фінансові стимули, зокрема:
– Програма надання працедавцю компенсації витрат на оплату праці за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб внаслідок проведення бойових дій під час воєнного стану в Україні (постанова КМУ від 20 березня 2022 р. № 331, https://is.gd/1bbBH9);
– Програма надання роботодавцям компенсацій на оплату праці за працевлаштованих зареєстрованих безробітних із числа внутрішньо переміщених осіб (постанова КМУ від 08 вересня 2015 року № 696, https://is.gd/jHzNwo).
Інформацію про інші програми, які діють для вимушено переміщених осіб, можна почерпнути на сайті Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України (https://minre.gov.ua/#), консультації надаються за телефонами «гарячих» ліній 15-48 або 112 (Львівська область).