З початку повномасштабного вторгнення Російської Федерації на територію України на державному рівні, за підтримки міжнародної спільноти, була визначена загальна концепція міжнародного компенсаційного механізму.
Вона передбачає відшкодування збитків, завданих агресією Російської Федерації проти України, за рахунок активів агресора.
Концепція міжнародного компенсаційного механізму включає три основні компоненти:
реєстр збитків, призначений для обліку заяв та інформації про збитки, які можуть підлягати компенсації в межах міжнародного компенсаційного механізму;
комісію з розгляду заяв або як ще її називають компенсаційну комісію, яка розглядатиме заяви та визначатиме суми компенсації до виплат;
компенсаційний фонд, з якого здійснюватимуться виплати
компенсацій.
Реєстр збитків, завданих агресією Російської Федерації проти України, або Реєстр збитків для України (RD4U), створений у травні 2023 року, став 1-им компонентом міжнародного компенсаційного механізму (https://rd4u.coe.int/uk/).
Він був заснований на підставі Розширеної часткової угоди про Реєстр збитків, завданих агресією Російської Федерації проти України, встановленої резолюцією Комітету Міністрів Ради Європи CM/Res(2023)3.
Наразі Учасниками або Асоційованими членами RD4U є 43 країни та Європейський Союз. Триває робота над залученням до нього ще більшої кількості держав.
Реєстр збитків для України слугує для документального обліку доказів та інформації, що стосуються заяв про відшкодування збитків, втрат чи шкоди, завданих 24 лютого 2022 року або пізніше на території України в межах її міжнародно-визнаних кордонів, включаючи її територіальні води, всім зацікавленим фізичним і юридичним особам, а також державі Україна, включаючи її регіональні та місцеві органи влади, державні чи підконтрольні установи, міжнародно-протиправними діями Російської Федерації в Україні або проти України.
Реєстр збитків:
приймає та обробляє інформацію, що стосується заяв про відшкодування збитків та доказів;
категоризує, класифікує та систематизує такі заяви;
оцінює та визначає прийнятність заяв для включення до
Реєстру збитків;
реєструє прийнятні заяви з метою їх майбутнього розгляду та винесення рішення.
Важливо зазначити, що Реєстр збитків для України не є судом, трибуналом, компенсаційною комісією чи компенсаційним фондом. Він не розглядає заяви по суті, не визначає суму збитків і не призначає жодних виплат. Ці функції виконуватиме
Комісія з розгляду заяв, над створенням якої Україна активно працює на міжнародній арені.
Юстиція без бар’єрів – ініціатива у межах Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні. Стратегія розроблена за ініціативи першої леді Олени Зеленської.