До 2020 року діяла єдина платіжка за газ. Тариф включав не лише доставку газу та його вартість, а й обслуговування внутрішньобудинкових газових мереж. Однак при адаптації українського законодавства до вимог ЄС питання обслуговування внутрішньобудинкових газових мереж не було належно врегульовано. Як результат, як мінімум 4 роки внутрішньобудинковими мережами більшості будинків ніхто не займався.
У зв’язку з цим, наприкінці вересня 2023 року Міністерство енергетики України та НКРЕКП затвердили «Порядок технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання багатоквартирних будинків», який розроблений відповідно до статті 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги». Позитивна європейська практика доводить раціональність такого підходу, адже стан системи має контролюватися професіоналами, інакше стрімко зростає ризик аварійних ситуацій, пов’язаних з витоком газу.
Нововведення було потрібне також для того, щоб ринок не був монополізований одним постачальником газу, й споживачі могли вільно обирати, у якої компанії купувати газ, а у якої компанії замовляти послуги з обслуговування внутрішньобудинкових газових мереж.
Що зміниться?
Раніше, за належний стан внутрішньобудинкових систем газопостачання багатоквартирних будинків відповідали балансоутримувачі – ЖКГ, ОСББ, керуюча компанія. Проте не були законодавчо визначені обов’язки замовників і виконавців, а також граничні норми вартості робіт і перелік робіт.
Національний регулятор (НКРЕКП) врегулював це питання, затвердивши:
- Типовий договір на технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання;
- Методологію розрахунку граничних рівнів вартості виконання видів робіт та послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання багатоквартирних будинків.
- Граничні вартості робіт на 2024 рік.
Відтепер вимоги щодо виконання робіт з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання, поширюються на:
- Операторів газорозподільних систем та інших суб’єктів господарювання, які мають право на виконання відповідних робіт з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачанняу багатоквартирних будинках;
- Співвласників багатоквартирного будинку або за їхнім рішенням – Управителів багатоквартирних будинків, об’єднань співвласників багатоквартирних будинків, інших уповноважених співвласниками багатоквартирних будинків осіб; житлово-будівельний (житловий, обслуговуючий) кооператив, або співвласників багатоквартирного будинку.
- Суб’єктів владних повноважень у межах їхньої компетенції, визначеної законодавством.
Тобто, ключовий момент трансформації полягає в тому, що законодавство надало право власнику обирати організацію, яка винятково на договірних умовах та на платній основі буде здійснювати роботи з ТО ВБСГ: це може бути як Львівська Філія «Газмережі», так і інші організації, які отримали на це відповідні дозволи.
ВАЖЛИВО: згідно з чинним законодавством, у разі відсутності укладеного договору з Колективним замовником, усі співвласники багатоквартирних будинків автоматично приєднуються до умов Типового договору.
На підставі договору Оператор ГРМ формує графік технічного обслуговування кожного будинку.
Які саме послуги включають роботи з обслуговування внутрішньобудинкових газових мереж?
Технічне обслуговування – це:
- Планове випробування систем на щільність.
- Технічне обслуговування систем газопостачання, запірних пристроїв, газовикористовуючого обладнання, призначеного виключно для опалення місць загального користування.
- Перевірку на герметичність з’єднань газопроводів і газового обладнання.
- Усунення виявлених витоків газу з повторною перевіркою газових мереж на герметичність.
Чому важливо проводити обслуговування внутрішньобудинкових газових мереж?
Обслуговування внутрішньобудинкових газових мереж є критично важливим для безпеки людей. Стан системи має контролюватися професіоналами, інакше стрімко зростає ризик аварій. Неналежне або відсутнє технічне обслуговування в останні роки становить загрозу для людей, особливо враховуючи додаткове навантаження, яке покладається на інфраструктуру країни в умовах війни.
Мережі перевірятимуть на можливі витоки газу, а несправності усуватимуть. Вартість профілактичних робіт буде значно меншою, ніж ремонтних, коли трапилась біда і проблему треба вирішувати терміново.
Чи треба щось робити споживачам?
Звернутися до балансоутримувача – управителя багатоквартирного будинку, ОСББ чи житлово-будівельного кооперативу, або уповноваженої особи, щодо укладання договору на ТО будинку, на підставі якого вони надалі будуть тримати зв’язок з виконавцями робіт.
Третя платіжка на газ також буде приходити щомісяця?
Ні, плата за обслуговування буде нараховуватись лиш раз на 3 або 5 років. Розрахунки на оплату будуть надаватись лише у тому місяці, у якому буде проводитись технічне обслуговування. Періодичність виконання робіт залежить від того, як давно мережі були побудовані та скільки років вони вже використовуються для доставки газу. Якщо газові мережі вашого будинку використовуються менш як 25 років, їх потрібно обслуговувати один раз на 5 років. Якщо вони працюють більш як 25 років – раз на 3 роки.
Хто встановлює ціну на технічне обслуговування?
Оплата за обслуговування є максимально прозорою. Ціна передусім залежить від обсягу робіт конкретно для вашого будинку. Тариф відкрито публікується на сайті компанії, що проводить обслуговування. Він розраховується на підставі двох документів:
- Методології розрахунку граничних рівнів вартості виконання видів робіт і послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання багатоквартирних будинків.
- Граничних вартостей робіт на 2024 рік.
Обидва документи затверджено Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП).
Куди платити?
Рахунки на оплату будуть надані Вашим Оператором ГРМ або організацією, з якою уклав договір на проведення робіт балансоутримувач.
Як людині дізнатись, коли саме технічне обслуговування буде проводитись в його будинку?
Графіки проведення робіт наразі формуються. Оператор ГРМ на своїх ресурсах проінформує, коли вони будуть сформовані. За 10 днів до проведення технічного обслуговування також розміщуватимуть відповідні оголошення на будинках.
Чи буде 3-тя платіжка лише у мешканців багатоквартирних будинків, чи це також стосується мешканців приватних будинків?
Наразі це питання стосується лише багатоквартирних будинків та гуртожитків. Власники приватних будинків, як і раніше, можуть укладати договори на ТО у своїх будинках самостійно. Оператори ГРМ не перестають виконувати ТО систем будь-якої власності за умови наявності відповідного договору.