Соціальний захист – це та сфера, яка торкається життя багатьох мешканців нашого району, особливо в ці непрості часи. Підтримка людей з інвалідністю, пенсіонерів, ветеранів та їхніх родин, внутрішньо переміщених осіб, сімей з дітьми – це щоденна, відповідальна робота управління соціального захисту населення Львівської районної державної адміністрації.

Про ключові напрямки роботи, доступні послуги та важливі програми підтримки, розповідає начальник управління Ігор Гуменюк.

✔Чим на даний час займається Управління соціального захисту населення Львівської районної державної адміністрації?

Одним із основних завдань, які виконує управління є нарахування та виплата державних соціальних допомог жителям Львівського району.

Зокрема, станом на даний час управління здійснює нарахування та виплату 28-ми видів державних соціальних допомог та компенсацій 25 037 жителям Львівського району, крім

м. Львова. Щомісячно працівниками здійснюється нарахування державних соціальних допомог на суму понад 60 млн. гривень. Для прикладу у 2024 році жителі Львівського району отримали державні соціальні допомоги на загальну суму 767,2 млн. гривень.

Також, одним із надзвичайно важливих завдань, яке покладається на управління – є надання державних соціальних гарантій для ветеранів війни, членів їх сімей, сімей загиблих Захисників і Захисниць України.

У цьому напрямку роботи управління на основі отриманих від територіальних громад документів перевіряє наявність підстав учасників бойових дій осіб з інвалідністю внаслідок війни І, ІІ групи на отримання грошової компенсації для придбання житла. В подальшому зазначені документи передаються на розгляд Комісії, створеній при Львівській РВА, для прийняття відповідних рішень.

Слід зазначити, що у 2024 році для Львівського району з державного бюджету виділено субвенцію в сумі 41,2 млн. грн. для компенсації вартості придбання житла для 17 учасників бойових дій (УБД інвалідів війни І-ІІ групи та для УБД ВПО). Зазначені кошти управлінням перераховано на спеціальні рахунки отримувачів. Відповідно протягом року УБД мають змогу використати їх для купівлі житла. Вважаю, що надання компенсації УБД для придбання житла – це надзвичайно важлива і потрібна підтримка зі сторони держави, адже кожен Захисник і Захисниця заслуговують на гідні умови життя.

Станом на даний час, управлінням подано потребу для надання компенсації на придбання житла для 32 УБД інвалідів війни І, ІІ групи на загальну суму 77,4 млн. гривень.

Також, з метою підтримки демобілізованих УБД, сімей рідні та близькі яких зникли безвісти, або знаходяться в полоні, при Львівській РВА створена комісія з відбору фахівців із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб. Відповідно кандидати, авторизуються в кабінеті на eveteran.gov.ua, заповнюють онлайн-форму заяви та проходять онлайн тестування. В подальшому уповноважена особа Управління, яка має доступ до Єдиного державного реєстру ветеранів війни опрацьовує зазначені заяви і кандидат запрошується на Комісію для проведення співбесіди.

На сьогодні комісією опрацьовано 36 заяв, проведено співбесіди із 24 кандидатами допущеними до участі у конкурсі. (у 2024 році – 16 осіб та у 2025 році – 8 осіб).

За результатами проведених співбесід у комунальних закладах територіальних громад району рекомендовано до працевлаштування 6 осіб, 15 осіб зараховано в резерв та 3 відмовлено.

Причина невеликої кількості осіб, які працевлаштовані, полягає у тому, що станом на даний час не у всіх комунальних закладах територіальних громад району введена штатна посада «Фахівець із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб». Вважаю, що зазначені фахівці мають бути у кожній із територіальних громад району. Більше того позитивним для територіальних громад є те, що заробітна плата фахівця фінансується за рахунок коштів державного бюджету.

З метою допомоги, представники управління разом із головою Львівської районної військової адміністрації, представниками поліції, Територіального центру комплектування та соціальної підтримки, пенсійного фонду, координаційного центру з питань допомоги цивільному населенню беруть участь у виїзних зустрічах із сім’ями загиблих Героїв та сім’ями рідні та близькі яких захищали свою Країну і зникли безвісти або знаходяться в полоні.

Також, управлінням проводиться робота із внутрішньо переміщеними особами, вивчаються їхні потреби (житло, працевлаштування, гуманітарна допомога). Так, в межах діяльності Координаційних центрів з питань підтримки цивільного населення, які у Львівському районі функціонують у м. Кам’янка-Бузька, м. Городок та м. Перемишляни організовується надання внутрішньо переміщеним особам благодійними організаціями гуманітарної, психологічної, юридичної та іншої допомоги.

✔Чи є можливість УБД, або його сім’ї пройти безкоштовну професійну адаптацію?

Так, станом на даний час управлінню з державного бюджету виділено 215,4 тис. гривень для оплати за проходження професійної адаптації (курси іноземних мов, курси водія, курси із програмування та ін.) учасникам бойових дій звільненим з військової служби, їх сім’ям (дружині, дітям не старше 23 років), а також членам сімей загиблих Захисників та Захисниць України.

Для того щоб скористатися такою послугою необхідно відповідно до постанови КМУ від 21.06.2017 №432 звернутися в ЦНАП відповідної територіальної громади або управління із відповідним пакетом документів.

Управління укладає договір та після проходження навчання, згідно акту наданих послуг здійснює оплату суб’єкту надання послуг.

✔Чи надаються, і якщо надаються то де послуги з реабілітації дітям з інвалідністю?

Так, для прикладу у 2024 році за рахунок коштів державного бюджету вдалось закрити потребу в проходженні реабілітації по усіх наявних зверненнях, а саме реабілітацію пройшли 185 дітей з інвалідністю. Заклад проходження для реабілітації дитини, батьки вибирають самостійно в залежності від захворювання та рекомендацій лікаря. Часто реабілітацію діти проходять у ТзОВ «Реабілітаційний центр «ЕЛІТА», ТзОВ «Центр розвитку і соціалізації «СТАРТ», ТзОВ «Міжнародна реабілітаційна клініка Козявкіна» та ін.

Станом на даний час до нас надійшло 133 заяви для проходження реабілітації дітей з інвалідністю. Управлінням вже укладено 75 договорів із надавачами послуг.

✔Куди звертатись людям з інвалідністю за отриманням засобів реабілітації?

З метою отримання засобів реабілітації (крісла колісні, електроскутер, ортопедичне взуття та ін.) громадяни можуть звертатися у ЦНАП, або відділ соціального захисту територіальної громади. Далі представники територіальних громад передають відповідні пакети документів в управління, ми їх перевіряємо та опрацьовуємо в програмі «Єдина інформаційна програма соціальної сфери». Подальшим забезпеченням засобами реабілітації займається Фонд інвалідів.

У 2024 році наша установа опрацювала 578 заяв людей з інвалідністю на отримання засобів реабілітації. Станом на даний час до нас надійшло 275 заяв, які теж опрацьовані.

✔Яку ще важливу роботу виконує управління?

Також працівниками управління встановлюються статуси та видаються посвідчення:

– членам сім’ї загиблого Захисника чи Захисниці;

– людям з інвалідністю внаслідок війни;

– людям з інвалідністю;

– багатодітної сім’ї, дитини із багатодітної сім’ї;

Посвідчення, що видаються управлінням, мають важливе значення для громадян, адже вони дають їм можливість отримання певних соціальних гарантій та пільг.

Управління і надалі здійснюватиме свою роботу щодо максимальної підтримки усіх, хто цього потребує.