Україна та Канада відзначають 30-річчя дипломатичних відносин

Сьогодні, 27 січня, минає рівно 30 років з дня встановлення українсько-канадських відносин. У 1991 році Канада стала другою, після Польщі, західною країною, яка визнала незалежність України після її відновлення.

Привітання з нагоди цієї річниці висловив також голова Львівської облдержадміністрації Максим Козицький.

«Найперше хочу подякувати нашим друзям за постійну послідовну підтримку України на всіх міжнародних майданчиках. Таких, як ООН, ОБСЄ, НАТО і «Велика сімка». Дякую за постійну присутність у нашому війську, на нашому Яворівському полігоні військових інструкторів з Канади. А також – за готовність, через російську загрозу, надати нашій державі кредит на суму 120 млн доларів для стабілізації економічних ризиків. Також сподіваємося, що позитивною буде відповідь щодо передачі додаткового озброєння для українського війська», – наголосив очільник Львівщини.

В Канаді живе найбільша та найактивніша українська діаспора – понад 1, 2 мільйони українців офіційно. З кожним роком між країнами дедалі сильніше розвиваються культурні, освітні, наукові та економічні зв’язки. Українська громада Канади дбайливо плекає українську мову, культуру, зберігає звичаї і традиції. Окрім того, канадське українство надає суттєву гуманітарну, фінансову та матеріальну допомогу Україні у контексті протидії російській агресії.

Як елементи культурної дипломатії щороку в різних містах Канади відбуваються близько 10 різноманітних українських фестивалів. Найдавнішим серед них є Канадський національний український фестиваль, що проходить в м. Дофін (провінція Манітоба) з 1965 року. Найбільшим українським фестивалем Північної Америки є щорічний Український фестиваль у Торонто.

«Хочу наголосити, що між нашими державами є чинними пів сотні двосторонніх угод. А в парламентах обох країн працюють міжпарламентські групи дружби «Канада – Україна» та «Україна – Канада». Ми вдячні Країні Кленового Листка за послідовну підтримку демократичних реформ, територіальної цілісності та незалежності України. За чітку позицію загарбницької політики Російської Федерації, анексії Криму і війни на сході України», – додав Максим Козицький.

Канадський політикум активно підтримує демократичні зміни в Україні після перемоги Революції Гідності. Канадські урядовці неодноразово оприлюднювали заяви, у яких засуджувалася політика РФ проти України та підтверджувалася позиція Канади щодо невизнання нелегальної анексії Криму, підтримки суверенітету та територіальної цілісності України.

Між країнами насичена наукова та освітня співпраця. Широко практикуються обміни студентами і викладачами між університетами двох країн, створення спільних навчальних програм тощо. До прикладу, угода про співробітництво укладена між Львівським національним університетом ім. Івана Франка з одного боку та Альбертським університетом (м. Едмонтон) і Манітобським університетом з іншого. У багатьох університетах Канади створено кафедри україністики.

Щодо безпеки, то Збройні сили Канади  плідно співпрацюють із ЗСУ в межах програми UNIFIER, що продовжена до 31 березня 2022 року, та MTCP, де Україна є найбільшим одержувачем фінансування від канадської Програми військової підготовки та співробітництва. З початку роботи місії Збройні сили Канади підготували понад 12 500 українських військових.

На Міжнародному безпековому форумі у Галіфаксі, який відбувся наприкінці листопада 2021 року, українська делегація провела низку зустрічей з представниками військово-політичного керівництва, політичних еліт та бізнес-структур Канади. Зокрема, представники української делегації зустрілися з новопризначеним Міністром національної оборони Канади пані Анітою Ананд.